Etfal için tüm Şişli tek yürek

İstanbul’da Şişli ve çevre ilçelerdeki vatandaşlara sağlık hizmeti veren Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin binalarının depreme karşı güçlendirme gerekçesiyle Sarıyer ve Seyrantepe’deki binalara taşınması ve sonrasında Şişli’deki hastanenin tekrar hizmete girip girmeyeceği konusunda şaibelerin olması sebebiyle Şişlili yurttaşlar tarafından oluşturulan Şişli Etfal Dayanışması, hastanenin girişinde bir basın açıklaması yaptı. Etkinliğe, Şişli Etfal Dayanışması’nın mücadelesine başından bu yana beri destek veren Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin de katıldı ve bir konuşma yaptı. 

122 YILDIR HALK SAĞLIĞININ GARANTİSİ
II. Abdülhamid döneminde çocuk hastanesi olarak kurulan ve 122 yıldan beri faal biçimde sağlık hizmeti vermeye devam eden, 600 yataklık kapasiteye sahip kamu hastanesi olan Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkılması ve bu yıkım sürecinde Seyrantepe ve Sarıyer’e taşınması planlanıyor. Bölge halkı ise hastanenin yerinde dönüştürülerek, depreme dayanıklı hale getirilmesini talep ediyor. Uzun bir süredir mücadele eden Şişli Etfal Dayanışması, bugün yeniden Şişli Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi.

YETKİLİLERDEN NET BİR CEVAP YOK
Şişli Etfal Dayanışması adına basın metnini okuyan Dr. Betül Kaygusuz, İl Sağlık Müdürlüğü’nü ziyaret ederek taleplerini ilettiklerini ve hastanenin akıbetini sorduklarını belirtti. Yetkililerden net bir cevap alamadıklarını belirten Kaygusuz, Etfal Hastanesi’nin yerinde yeniden yapılandırılması güvence altına alınana kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.KESKİN: ‘’PEŞKEŞE ÇEKİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’’
Açıklamaya Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin de katıldı. Şişli Etfal Dayanışması önlüğünü giyerek söz aldı, Sağlık Bakanlığı ve hükümet yetkililerine seslendi. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yaşadığı dönüşümü anlattı: ‘’Bu hastanenin içi boşaltıldı. Bu hastanenin tarihi dokusu değiştirildi. Bu hastanenin işlevsiz bir yer haline gelmesi için çaba sarf edildi.” Keskin, Şişli Belediyesi Meclisi’nin hastanenin yerinde yapılması yönünde karar aldığını hatırlatarak Şişli ve çevre ilçelerin sakinleriyle birlikte, Etfal Hastanesi için mücadeleyi hep birlikte sürdüreceklerini belirtti. 
Açıklamanın devamı şöyle: “Benim de, bu platformu kuran ve burada toplanan arkadaşların da, sağlık emekçilerinin tek bir amacı var, başka bir yere kimse yormasın. Halkın sağlık hakkı için hastane yeniden yapılsın ve bölge halkının hizmetine sunulsun. Her yer beton yığını oldu, burayı da yeşilini de koruyalım. Buradaki tarihi dokuyu el birliğiyle yok ettik. 100 dönüm olan arazi 36 dönüme gelmiş. Şimdi bunu da başkalarına peşkeş çekmelerine izin vermeyeceğiz, herkes bilsin.”