10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 2. Dünya Savaşı’nın ardından toplanan Birleşmiş Milletler Konseyi’nde imzalanması üzerinden 73 yıl geçti.


10 Aralık 1948’de bir araya gelen Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler; tüm dünya toplumlarındaki bireylerin temel özgürlüklerini güvence altına alan bir bildiriye imza attılar.

İnsan Hakları Bildirisi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu tarafından Haziran 1948’de hazırlandı ve 10 Aralık 1948’de Genel Kurulun Paris’te yapılan oturumunda kabul edildi. 


İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin Birleşmiş Milletler tarafından onaylanmasının ardından, 10 Aralık günü “Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kabul edildi. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü, dünya çapında pek çok farklı ülkede farklı etkinliklerle kutlanmaktadır.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 500’den fazla dile çevrilmiş olup, dünyanın en çok çevrilen belgesidir. Tüm dünya toplumları için geçerli olan eşitlik, adalet, özgürlük gibi “zamansız” değerler ortaya koymuştur.

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin de 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü için mesaj yayınladı.


Kesin mesajında, “İnsan haklarının önemini daha iyi anladığımız bu günlerde ırk, dil, din ve cinsiyet ayrımı olmaksızın, tüm insanlığın eşit haklara sahip olduğu bir dünya umuduyla 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun.” dedi.