6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü: 113 yılda 67 gazeteci öldürüldü

Bugün 6 Nisan, Öldürülen Gazeteciler Günü. Gazetecilik mesleğinin verdiği ilk kayıp olan Hasan Fehmi'nin 6 Nisan 1909'da Galata Köprüsü'nde öldürülmesinden bu yana 113 yıl geçti.


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) de bugün saat 11.00'de, ilk öldürülen gazeteci Hasan Fehmi'yi mezarı başında andı. Ardından Basın Müzesi'ndeki törende Kocaeli'de yaptığı haberler nedeniyle öldürülen Güngör Arslan'ın fotoğrafı 67. gazeteci olarak saat 11.30'da TGC Basın Müzesi Öldürülen Gazeteciler Galerisi'ne asıldı. 

Hasan Fehmi'nin toprağa verildiği tarih olan 6 Nisan tarihi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nun 1997 yılında aldığı kararla "Şehit Gazeteciler Günü" olarak kabul edildi. 2005'te yine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nun aldığı kararla günün adı "Öldürülen Gazeteciler Günü" olarak değiştirildi. 

KÖPRÜ ÜZERİNDE SUİKAST 

Hasan Fehmi'nin mezarı başında yapılan törende konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto şunları söyledi: 

"Her 6 Nisan'da olduğu gibi ilk basın şehidimiz Hasan Fehmi ustamızın mezarı başında buluştuk. Basın tarihçisi Orhan Koloğlu'nun deyimiyle ülkede 'bir basın patlaması' yaşanmıştır. O güne dek sadece dört beş gazetenin yayımlandığı ülkede, artık çok sayıda gazete ve dergi yayınlanmaya başlamıştır. Ayrıca, karikatür mecmuaları yayınlanmış, yabancı dillerden çeviri kitaplar da yurda gelmeye başlamıştı. Parlamentonun da açılmasıyla görece bir özgürlük havası dört bir yanı sarmıştı. Ne yazık ki bu özgürlük havası çok sürmedi. 1909'da Serbesti Gazetesi yazarı ustamız Hasan Fehmi'ye köprü üzerinde bir suikast düzenlenmişti. Suikast sonucu bir askerin tabancasından çıkan kurşunlarla Hasan Fehmi Bey şehit oldu.” 

HRANT DİNK, METİN GÖKTEPE, ÇETİN EMEÇ

"Türkiye Gazeteciler Cemiyeti sonraki dönemlerde de siyasi cinayetlerin artması üzerine Hasan Fehmi'nin öldürüldüğü 6 Nisan'ları öldürülen gazetecilere adadı. Günümüzde Basın Müzemizde Abdi İpekçi, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu, Turan Dursun, Hrant Dink, Metin Göktepe, Çetin Emeç gibi isimlerin de aralarında olduğu tam 67 gazeteci öldürüldü. Bu cinayetlerin bir kısmının tetikçileri yakalansa da cinayetleri azmettirenler hiçbir zaman ortaya çıkarılamadı. Bugün Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına bir kez daha faili meçhul cinayetler konusunu Meclis'e ele alması için çağrıda buluyorum."