Barınamayanlar Şişli’den bildiriyor: “Bu koşullarda hayatta kalmamız imkansız”

Kira fiyatlarının artması, yurt kapasitelerinin yetersizliği, apart ücretlerinin yüksekliği nedeniyle kalacak yer sıkıntısı yaşayan üniversite öğrencilerinin oluşturduğu Barınamıyoruz Hareketi, altıncı gece nöbetine Şişli Camii önünden devam etti. Şişli Gündemi’ne konuşan öğrenciler, barınma hakları verilene dek parklarda yatmaya devam edeceklerini belirtti.

 Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte barınma hakları ellerinden alınan, altı gündür sokaklarda ve parklarda sabahlayan üniversite öğrencilerinin oluşturduğu Barınamıyoruz Hareketi, bu kez Şişli Camii önünden seslendi. 24 Eylül Cuma gecesi gerçekleştirdikleri altıncı nöbetlerinde ‘Barınamıyoruz’ diyerek yurt yetersizliği ve artan kira fiyatlarını protesto eden öğrenciler, geceyi Şişli’de geçirdi. Kısa sürede Türkiye’nin dört bir yanına sıçrayan ve ülke gündemine oturan eylemleri Barınamıyoruz Hareketi ile konuştuk.

‘’Geliri olmayan öğrencinin barınma ihtimali yok’’

Barınamayanlar adına konuşan Kemal Yılmaz, hareketin ve eylemlerin ortaya çıkışını şöyle aktardı: "Barınamıyoruz Hareketi dünden gelen bir sorun. Bugün itibariyle gençlerin herhangi bir eve yerleşmesi imkansız hale gelmiş durumda. Zaten yurtların yetersiz olduğunu, apart ücretlerinin çok yüksek olduğunu, kiraların çok fahiş fiyatlara verildiğini göz önünde bulundurursak geliri olmayan herhangi bir öğrencinin barınma ihtimali yok. Bu meselenin çözülmesinin önünde herhangi bir engel olmadığını biliyoruz. Sorunun çözümüne dair bir yol bulmaya çalışarak sokaklarda yatma kararı aldık. Türkiye’nin her yerinde evi olmadığı için çadırda, çadırı olmadığı için battaniyeyle sokaklarda yatan insanlar var. Sokaklarda yatan gençler sadece köklü bir çözüm bekliyor. Bu koşullarda bir öğrencinin hayatta kalması imkansız.”


Talepler Yinelendi

 “Bizim taleplerimiz yapılabilecek şeyler, imkansız şeyler istemiyoruz. Barınma bir hak, temel bir ihtiyaçtır. Bir insanın barınması için fahiş fiyatlara evler, yurtlar, apartlar verilemez. Biz hiçbir gelirimiz olmadığı halde barınmaya para versek diğer yaşamsal faaliyetlerimizi giderecek paramız kalmıyor. Sadece bir evimiz oluyor ve orada açlıktan ölmeye mahkum oluyoruz. O yüzden bize şu an için sunulan tek şey banklarda yatmak. Öğrencilere burs verilebilir, yurt ve apart fiyatları düşürülebilir, kiralar düşürülebilir, yurt sayıları arttırılabilir. Şu an boşta milyonlarca konut var. Öğrenciler bu konutlara yerleştirilebilir. Sosyal medya hesaplarımıza, ‘Ben bu yıl üniversiteyi kazandım ama barınma sorunumu çözemediğim için okulu dondurup çalışıp para biriktirerek seneye gideceğim, ben üniversiteyi kazandım ama barınma sorunumu nasıl çözeceğimi ne yapacağımı bilmiyorum, bana yatacak yer bulabilir misiniz?’ gibi binlerce mesaj geliyor. Bu sorunlar bizim kişisel sorunlarımız değil, tüm öğrencilerin sorunları.’’