Bozlu Art Project Mongeri Binası’ndan ‘Fırtınaya Doğru’: Fahrelnissa Zeid

Şişli’de yer alan Mongeri Binası, ünlü ressam Fahrelnissa Zeid sergisine ev sahipliği yapıyor. Ressamın hayatını, eserlerini, sanat yolculuğunda yaşadıklarını anlatan Fırtınaya Doğru kitabı için özel olarak hazırlanan sergi, 30 Ekim tarihine dek herkesin katılımına açık olacak.

Küratörlüğünü Oğuz Erten’in üstlendiği Fahrelnissa Zeid sergisi, 21 Eylül’de kapılarını sanatseverlere açtı. 20. yüzyılın önde gelen kadın sanatçılarından olan Fahrelnissa Zeid’in yaşamını derinlemesine ele alan Fırtınaya Doğru adlı kitap vesilesiyle hazırlanan sergiye Bozlu Art Project Mongeri Binası ev sahipliği yapıyor. Binanın giriş katı ve alt katında yer alan sergide sanatçının portreleri, soyut çalışmaları, figüratif resimleri olmak üzere çok sayıda eseri bulunuyor. Bozlu Sanat Yayınları’nın çıkardığı ‘Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru’ kitabı, Türkiye’de modern sanatın öncülerinden olan sanatçının hayatına dair belge niteliği taşıyor. Kitap, Bozlu Sanat Yayınları’nın Türkiye’de belirli sanatçılar hakkında yapılacak çalışmaların önemine dikkat çekmek amacıyla çıkarılan yayınlardan biri.


Fırtınadan Sergiye

Paris ekolü sanatçılarından olan Zeid’in sergide yer alan eserleri, hayatı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere de ipuçları veriyor. Sergide ayrıca sanatçının yaşamının farklı dönemlerinden fotoğrafları da yer alıyor. Sergi fikri ise küratör Oğuz Erten’in aktarımına göre ‘Fırtınaya Doğru’ adlı kitabın çıkarılmasının ardından ortaya çıkmış. 360 sayfadan olarak hazırlanan kitap, Zeid hakkında bugüne dek oluşturulmuş en kapsamlı yayın niteliğinde.

Yahşi Baraz Elinden Fahrelnissa Zeid

Sanatçı, Sanayi-i Nefise’nin de ilk kadın mezunlarından biri. İlk kişisel sergisini Maçka’da bulunan evinde açan Zeid’in, Amman’da kendi adını taşıyan bir de sanat enstitüsü kurduğu biliniyor. Şakir Paşa ailesinden gelen, Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın kız kardeşi olan ve Irak Büyükelçisi Emir Zeyd ile evlenerek prenses unvanı alan sanatçı, dünya çapında soyut resimleriyle bilinmekte.

Yahşi Baraz’ın yazarlığını yaptığı, Zeid ailesinin katkılarıyla hazırlanan ve dört yıllık araştırmalar neticesinde çıkartılan kitabı Bozlu Art Project Mongeri Binası’ndan veya contact@bozluartproject.com adresi üzerinden temin etmek mümkün.