Bütçe konferansında kent konseyleri paneli: ‘Doğrudan Demokrasi ve Katılımcı Bütçe Deneyim Aktarımı'

Şişli Belediyesi ve Şişli Kent Konseyi öncülüğünde yürütülen, Şişli sakinlerinin demokrasiyi yerelden inşa ettiği katılımcı bütçe, yapılan konferansla daha fazla kitleye aktarıldı. Konferansta gerçekleşen kent konseyleri paneli çeşitli şehirlerden kent konseyi başkanlarını bir araya getirdi.

‘Benim bütçem benim kararım’ diyen Şişlililerin katılımcı demokrasiyle gerçekleştirdiği Benim Bütçem, 6 Kasım Cumartesi günü gerçekleşen konferansla Şişli’nin ötesine çıkarak İstanbul, Türkiye ve dünya ile buluştu. Çok sayıda siyasi parti temsilcisi ve bütçe temsilcisi konferansta konuşmalar yaptı. Konferansın dördüncü oturumunda kent konseyi başkanları ‘Doğrudan demokrasi ve katılımcı bütçe deneyim aktarımı’ konulu panele katılarak bölgelerindeki deneyimleri ve katılımcı bütçeye dair görüşlerini aktardılar. Panele kent konseyi başkanlarının yanı sıra Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Rize Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu da katıldı.Kent Konseyi Başkanları Bir Arada
İnan İzci moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Türkiye Kent Konseyleri Platformu Başkanı Ziya Gökerküçük, İstanbul Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nazik Işık, Şişli Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Nevin Kaplan ve Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş konuşmacı olarak yer aldı. Saat 14.30’da başlayan panelde her bir konuşmacı başkanlığını üstlendiği kent konseyine dair anlatımlarda bulundu. Konuşmacılar ayrıca katılımcı bütçeye dair fikirlerini de sundular.


“Olanakları anlatarak insanları ikna edebiliriz”
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, panelde yaptığı konuşmasında şunları ifade etti: “Dünyanın egemenlerine kötü haber, artık teknolojinin verdiği olanaklarla bir meydanda toplanmasına doğrudan demokrasinin kullanılması ve oy kullanabilmesi daha kolay hale geldi. Biz de Muratpaşa Belediyesi olarak bundan faydalanarak internet üzerinden oylama yapılarak karar alınabilecek bir ortam oluşturduk. Şişli Belediyesinin yaptığı bizimkinden çok daha ciddi bir adım. Bu konuların konuşuluyor olması, katılım esasıyla bir belediyenin çok ciddi saha çalışmalarına girişmiş olması onur verici. Böyle bir olanağın varlığını anlattıkça insanları ikna etmemiz daha mümkün olacaktır”“Katılımcı bütçe demokrasiyi yönetmenin en önemli adımı”
Türkiye Kent Konseyleri Başkanı Ziya Gökerküçük ise katılımcı bütçenin kent konseyleri için önemini vurgulayarak, “Katılımcı bütçe yerel yönetimlerde demokrasiyi yönetmenin en önemli adımıdır. Her yerelin kendi anlayışları vardır. Temel çıkış aynı fakat yerel dinamiklere göre değişmesi gerekiyor. Türkiye’de 100 civarında kent konseyi var. Teknolojiyi de kullanarak kent konseylerini örgütlenmeyi öne çıkararak yürütmek zorundayız. Kent konseyleri açısından katılımcı bütçe çok önemli. Bundan sonraki toplantılarda kent konseylerimizi daha derinden işleyeceğiz. Başarılı olan belediyelerin örneklerini alarak kendimize daha doğru bir yol çizmeye çalışacağız” dedi.

“Kent konseylerinin varlığı itici güç oluşturuyor”
İstanbul Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi ise konuşmasında şunları aktardı: “Kent konseylerinin varlığı önemli bir itici güç oluşturuyor. Bu noktada yerel demokrasiyi güçlendirecek katılım alanı olması katılımcı bütçe grubu tarafından da benimsendi ve ortaya kondu. Bir model üzerinde çalışıldı ve öyle bir şey oldu ki hem belediyenin anlaşılmasına imkan versin, hem yurttaşın kendi problemlerini anlatırken birbirini anlamasını sağlasın, hem yurttaşın sivil toplum ve yerel yönetimle beslenmesini sağlasın. Bir yönetim felsefesi yansıtıldı ve yurttaşlar buna dahil edildi.”
Kent konseyleri paneli, gerçekleştirilen iki oturum sonunda tamamlandı. Konuşmacılar kendi bölgeleri üzerinden deneyimlerini aktararak katılımcı bütçeyi örneğini değerlendirdi. Katılımcı bütçe projesi, konferans aracılığıyla tanıtıldı ve Türkiye’nin pek çok belediyesine örnek teşkil etti.