Ekrem İmamoğlu’ndan kar yağışı açıklaması: İBB; sorumlu olduğu 4.023 km’lik yol ağında 2.000 iş makinesi ve 9.500 personelle görev yapacak

İstanbul’da 9 Mart Çarşamba gününden itibaren Sibirya kökenli soğuk hava dalgası ve yoğun kar yağışı bekleniyor. 14 Mart’a kadar eğitim ve öğretime ara verildi. İmamoğlu alınan önlemleri duyurdu.


AFAD’da Vali Ali Yerlikaya ile Başkan Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla dün yapılan toplantıda, İstanbul’daki tüm kurumların ortak koordinasyon ve birlikte mücadele etmesi kararı alındı.


Bugün Valilikten yapılan açıklamada 14 Mart’a kadar tüm eğitim ve öğretime ara verileceği, 10 Mart perşembe günü işe güvenlik, sağlık ve ulaşım hizmeti dışındaki memur, işçi ve diğer personellerin idari izinli sayılacağı açıklandı.


Konuya ilişkin İmamoğlu Twitter hesabından açıklamalarda bulundu:


“Bu gece başlayıp 5 gün sürecek yoğun kar yağışı sebebiyle başta Valiliğimiz, İBB Ekipleri, Karayolları, AKOM ve AFAD olmak üzere tüm kamu kurumları iş birliği halinde bir dizi önlemler aldık. Bu kapsamda Perşembe ve Cuma günü eğitim ve kamu kurumlarında resmi tatil ilan edildi.


Toplu ulaşımın aksamaması için her türlü tedbir alındı. Metrobüs kar yağışı boyunca 24 saat, metrolar da gece 02.00’ye kadar çalışacak. İETT normal seferlerini aksatmadan sürdürecek. Toplam 5300 araçla günlük 54 bin sefer yapılması planlandı. Yoğun hatlara ek sefer konulacak.


Yoğun kar yağışlarında mobil büfeler ile hastanelerin acil servisleri, iskeleler ve yollarda trafikte bekleyen sürücülere sıcak içecek, çorba ve su servisi yapılacak. Halk Ekmek de 24 saat tam kapasiteyle çalışmaya devam edecek.


Evsiz vatandaşlar tesislerimizde misafir edilecek; sağlık, barınma, beslenme ve bakım desteği verilecek. Sokak hayvanlarının beslenmeleri için özel ekipler mama dağıtımı yapacak. ALO 153 Çözüm Merkezi'miz 600 görevli ile 24 saat hizmet verecek.


Bu süreçte zorunlu olmadıkça hiçbir vatandaşımızın trafiğe çıkmaması, uyarı ve yasaklara riayet etmesi, zaruri olarak çıkılması durumunda ise araçlarda kar lastiği kullanılması zorunludur.”