First Robotik Yarışması şampiyonlarından Şişli Belediyesi’ne ziyaret

İstanbul’da düzenlenen First Robotik Yarışması'nda 49 takımla yarışan Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi takımı şampiyon oldu. Şampiyon “İSTANBULLS 6064” ekibi, bugün Şişli Belediyesi’ni ziyaret etti.


İstanbul’da gerçekleştirilen First Robotik Yarışması'nda 49 takım arasından sıyrılan Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi takımı şampiyon oldu. "İSTANBULLS 6064" takımı, Nisan’da Amerika'da gerçekleştirilecek olan robot yarışmasında ülkemizi temsil edecek. 

49 takım arasından şampiyonluğu elde eden Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, bugün Şişli Belediyesi’ne ziyarette bulundu. Ziyareti Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, sosyal medya hesabından paylaştı. Keskin, “First Robotik Yarışması’nda 49 takım arasında şampiyon olan Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerimiz belediyemizi ziyaret etti. Tüm Şişlili komşularım adına sizlere teşekkür ediyorum çocuklar, sizlerle gurur duyuyoruz.” dedi.

 

Türkiye'nin en köklü devlet okullarından Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul'da düzenlenen First Robotik Yarışması bölgesel ayağında şampiyon oldu. Aralarında Kazakistan, İsviçre, Libya, Endonezya, Brezilya'nın da olduğu 49 takım arasından sıyrılan 'İSTANBULLS 6064' robot takımı birinci oldu. Dört öğretmen ve 10 öğrenciden oluşan robot takımı 7 yıldır yarışmalara katılıyor. 150 bin liraya mal olan ve geri dönüşüm malzemelerinden de yararlanarak yaptıkları robotun yazılımı da öğrencilere ait. İstanbul'da aldıkları şampiyonlukla Amerika'nın Houston şehrinde düzenlenecek yarışmaya katılma hakkı kazanan öğrenciler destek bekliyor.  

YARIŞMA HAKKINDA 

First Robotik Yarışması (FRC) uluslararası liseler arası robotik yarışmasıdır. Her yıl, lise öğrencilerin takımlar, koçlar ve mentorlar altı haftalık zaman diliminde 56 kilo ağırlığında oyun oynayan robot inşa ederler. Robotlar topları hedef yerlere atmak, diskleri belirli hedeflere atmak, barlara asılmak ve robotları denge kirişlerinde dengelemek gibi görevler tamamlarlar. Oyun gerekli görevlerle her yıl değişir. Takımlara standart parça seti verilirken aynı zamanda kendilerine bir bütçe yaratıp özel parçalar almaları veya üretilmesine teşvik edilir.