Gençler için ‘fayda' yaratan bir mekan

Ergenekon Mahallesi’nde gençlerin çok sayıda kültür sanat etkinliği gerçekleştirebileceği ve gençlik merkezi olarak kullanılacak yeni mahalle evi açıldı. Aziz Nesin Vakfı iş birliğinde açılan mahalle evi, gençlerden alınan talepler doğrultusunda faaliyet gösterecek.

  
Şişli Belediyesi’nin, yurttaşların kendi mahallelerinde kurslara katılarak kaliteli vakit geçirdiği mahalle evlerine bir yenisi eklendi. Aziz Nesin Vakfı iş birliğiyle kurulan Ergenekon Mahalle Evi, 28 Eylül Salı günü açıldı. Açılışa Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in yanı sıra vakıf temsilcileri, muhtarlar, meclis üyeleri ve Şişli sakinleri de katıldı. Ergenekon Mahallesi’nde yer alan mahalle evinin binası Aziz Nesin Vakfı tarafından tahsis edildi.

 

“Eğitim ve sosyal hayattan uzak kalan gençler için fayda üretimi”

  Açılışı gerçekleştiren Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Kadınlardan engellilere, mültecilerden gençlere kadar toplumun her kesimini kapsayacak projeler üretmeye özen gösteriyoruz. Bu amaçla bu grupların farklı ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere mahalle evlerini açmaya başlamıştık. Bugün açılışını yaptığımız Ergenekon Mahalle Evimiz ise gençlik merkezi olarak hizmet verecek. Bu merkezin kurulması için bize bina kazandıran Nesin Vakfı’na teşekkürlerimizi sunmak istiyorum. Zor bir dönem geçirdik. Bizler zorlandık ama gençlerimiz daha fazla zorlandılar. Eğitimlerinden uzak kaldılar, sosyal hayatlarından önemli ölçüde feragat ettiler. Biz de pandemi döneminde hem eğitimden hem de sosyal hayattan uzak kalan gençler için fayda üretmek istedik. Genç arkadaşlarımız bugün açılışını yaptığımız bu merkezimizde bir araya gelebilecek, taleplerini bize rahatlıkla iletebilecekler. Bu hizmetleri üretirken bize gençler rehberlik etti. Onlara gittik ve taleplerini dinledik. Bundan sonra da yine ortak akılla, gençlerle birlikte projeler üretmeye devam edeceğiz.”

İçerikler Gençlerin Talepleriyle Oluşacak

  Kurulan mahalle evi, gençlere hizmet verecek bir merkez olarak kullanılacak. İçerikler ve kurslar, gençlerin istekleri doğrultusunda oluşturulacak. Talepler doğrultusunda gelen dil kursu, sanat kursu gibi faaliyetlerle birlikte, gençlere sosyalleşme alanı da sağlanacak. Gençlik merkezinde, dileyenlerin uzman psikologlar dan ücretsiz psikolojik destek alma imkanı da bulunuyor.