Gezi Davası’nda karar verildi

Üçüncü Gezi Davası’nın karar duruşması bugün görüldü. Mahkeme heyeti 4,5 yıldır tutuklu yargılanan Osman Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Davada yargılanan diğer 16 sanığa 18’er yıl hapis cezası verildi. Mücella Yapıcı, Can Atalay, Çiğdem Mater, Yiğit Ekmekçi, Hakan Altınay ve Mine Özerden’in ise tutuklanmasına karar verildi.


Gezi Parkı eylemlerine ilişkin beraat kararlarının bozulmasının ardından yeniden görülmeye başlanan Gezi Davası’nın 6. duruşması Çağlayan Adliyesi 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti. İzleyici sayısının çokluğu nedeniyle duruşma 27. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görüldü.

Duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması yapan Taksim Dayanışması da bir kez daha ‘hukuksuz dava geri çekilsin’ çağrısı yaptı. Açıklamaya milletvekilleri, siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Basın açıklamasında, “Ülke tarihinde bir onur sayfası olan Gezi Direnişi'ni karalama çabasından derhal vazgeçin. Herkesi Gezi’nin gerçek tarihine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Hep birlikte baskılara direnmenin yolu Gezi’nin gerçek tarihine sahip çıkmaktır. Gezi yargılanamaz” denildi.

Duruşmada sanıkların ve avukatların son savunmaları alındı. Mahkeme sonunda verilen karara göre 4,5 yıldır tutuklu yargılanan Osman Kavala’ya “hükümeti cebir ve şiddet yoluyla ortadan kaldırmaya çalışmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. “Casusluk” suçlamasından ise beraatine ve tahliyesine karar verildi.

Birlikte yargılanan 16 sanığa ise 18’er yıl hapis cezası verildi. Mücella Yapıcı, Can Atalay, Çiğdem Mater, Yiğit Ekmekçi, Hakan Altınay ve Mine Özerden’in tutuklanmasına karar verildi.

Kararın açıklanmasının ardından mahkeme salonunda “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıldı.

Dava sonrasında yapılan basın açıklamalarının ardından Çağlayan Adliyesi önündeki bekleyiş devam ediyor. Taksim Dayanışması, adliye önünde adalet nöbeti başlattığını duyurdu.

Hakkında tutuklama kararı verilen Mücella Yapıcı, Can Atalay, Çiğdem Mater, Yiğit Ekmekçi, Hakan Altınay ve Mine Özerden bu gece cezaevine gönderilecek.