Hıdırellez kutlu olsun!

Hıdır ve İlyas'ın buluşmasıyla yazın gelişini müjdeleyen Hıdırellez Bayramı; Anadolu, Balkan ve tüm insanlığa sağlık getirsin.


Yazın gelişini simgeleyen Hıdrellez'de, bu yıl da Anadolu ve Balkan halkları her şeye karşın dileklerini tutacak, gül ağaçlarına çaputlar bağlayacak ve "bir sonraki senenin bundan iyi olmasını" dileyecek.

Hızır ve İlyas kelimelerinin birleştirilmesi sonunda ortaya çıkan "Hıdırellez", Anadolu, Kırım ve Azerbaycan ile Orta Doğu ve Balkan ülkelerinde "bayram" olarak kutlanıyor. Mevsimlik bir bayram olarak belirli yörelerde kutlanan Hıdırellez'de geçmişten bugüne, gül fidanına dilek bağlamak ve ateşten atlamak gibi bazı ritüeller yapılıyor.

Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas'ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır.

Kökü 6 bin yıl öncesine dayanan bir inanışa göre, bu gece Hızır'ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere bereket gelecek ve tutulan tüm dilekler yıl içinde kabul olacak. Bu nedenle yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılacak.

DİLEK KAĞITLARI HAZIRLANIYOR

Ev, araba ve çeşitli kısmetler isteyen kişiler; 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan Hıdrellez gecesi istediklerini çizdikleri bir kağıt hazırlıyor. Daha sonra gül ağacının dibine gömülen ya da dallarına bağlanan dilek kağıdı, Hızır'ın gelmesini ve isteklerini kabul etmesini bekliyor.

Hıdrellezde baht açma törenleri de oldukça yaygın olarak uygulanan geleneklerdendir. Bu törene İstanbul ve çevresinde “baht açma”, Denizli ve çevresinde “bahtiyar”, Yörük ve Türkmenlerde “mantıfar”, Balıkesir ve çevresinde “dağara yüzük atma”, Edirne ve çevresinde “niyet çıkarma”, Erzurum’da “mani çekme” adı verilir.

Bu kağıtlar, bir su boyuna da bırakılabiliyor. Geleneğin bir başka "vazgeçilmezi" de kent meydanlarında kurulan şenlikler. Bu şenliklerde danslar ediliyor ve yakılan büyük ateşlerin üzerinden atlanıyor.

TRAKYA'DA KAKAVA, ANADOLU'DA HIDIRELLEZ

Trakya'da Kakava ismiyle anılan kutlamalar, Anadolu'da "Hıdırellez" olarak biliniyor. Romanların yıl içindeki en önemli günlerinin başında Kakava geliyor.

Türk ve İslam inanışına göre ise; Hıdırellez günü Hıdır ve İlyas buluşuyor, yazın gelişini ve havaların ısınmasını müjdeliyor.

İnanışa göre, Hızır Baba'nın türlü çiçeklerden örülmüş bir cüppesi var ve bastığı yerlerde güller açıyor, bülbüller ötmeye başlıyor. Böylece baharın ve gelmekte olan yazın hareketliliği her yerde kendini hissettiriyor.

'HIZIR İNANCI' NEDİR?

Hızır’ın; yaşam suyu (ab-ı hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış; özellikle de baharda insanlar arasında dolanarak, bolluk ve sağlık dağıtan, darda kalıp başı sıkışanlara yardım eden bir veli (Tanrı nazarında makbul, ermiş bir ulu) veya nebî (peygamber) olduğuna inanılır.