Kurtuluş dayanışmayla şenlendi

Kurtuluş sokak festivalinde, ‘Kusura Bakıyoruz’ diyenler tüm coşkusuyla hafta sonuna renk kattı. Festivalde pek çok atölye, dans gösterileri ve konserler gerçekleşti. Çeşitli yayınevlerinin de yer aldığı ve her yaşa hitap eden festivale katılımın oldukça yoğun olduğu gözlerden kaçmadı.

Kurtuluş sakinlerinin organize ettiği ve gelenekselleşmesi planlanan sokak festivali 25 Eylül Pazar günü Şahap Sokak’ta yapıldı. Festivale yediden yetmişe çok sayıda yurttaş katıldı. Öğlen 15.00’da başlayan festival 22.00’a dek devam etti. Doğa İçin Sanat Derneği, İstanbul Tabip Odası, Şişli Etfal Dayanışması, Ekmek ve Gül dergisi, yayın evleri ve pek çok kurum festivalde stant açarak yerini aldı. Daha önce gerçekleşen ‘Kusura Bakıyoruz’ eylemlerinin devamı niteliğinde yapılan ve pandeminin fırsata çevrilişini protesto etme amaçlı düzenlenen festival, özellikle Kurtuluş’ta yaşayan yurttaşların yoğun ilgisini topladı. Eğlence ve dayanışmanın bir arada olduğu festival, katılımcıların coşkulu bir hafta sonu geçirmelerini sağladı.


 

Yasaklara Karşı Semt Dayanışması

Festivali düzenleyen Kurtuluş sakinlerinden Soner Aytar, festivale giden süreci şöyle aktardı: “Bu şenliği gerçekleştirmemizin en büyük sebebi yaşadığımız dönemin zorluğunun sonucuydu. Çünkü hepimiz çok uzun zamandır evlerimize kapandık. İktidarın aldığı müzik yasakları kararı bizim bu etkinliklere başlamamıza neden oldu. Komşularımızla bugün çok sayıda kişinin katıldığı bir etkinlik gerçekleştirdik. Devamı da gelecektir, yeter ki dayanışma olsun. Müzik yasak diyenlere karşı müzik yapıp dans edenlerin sesi bugün burada.”
Festivalin katılımcılarından olan İstanbul Tabip Odası yurttaşları aşı konusunda bilgilendirirken, Şişli Etfal Dayanışması Şişli Etfal Hastanesi’nin kapatılmasına karşı yürüttükleri mücadeleyi aktardı. Festivalin gelecek yıl tekrarlanması planlanıyor.