Lozan Belediye Başkanı Junod Şişli’de ağırlandı

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Lozan Belediye Başkanı Grégoire Junod ve heyetini, 4-5 Nisan tarihlerinde Şişli’de ağırladı. Junod, iki gün boyunca Şişli ve İstanbul’da çeşitli ziyaretlerde bulundu.


Lozan Barış Antlaşması'nın 100. yılına yaklaşırken, Lozan ve Şişli Belediyesi arasındaki dostluk köprüsü güçleniyor. 4-5 Nisan tarihlerini Şişli’de geçiren Lozan Belediye Başkanı Grégoire Junod ve heyeti, Şişli ve İstanbul’da bir dizi ziyaretlerde bulundu.
 
JUNOD’DAN ŞİŞLİ BELEDİYESİ’NE ZİYARET
 
Lozan Belediye Başkanı Grégoire Junod ve beraberindeki heyet, 4 Nisan Pazartesi günü Şişli Belediyesi’ni ve Belediye Başkanı Muammer Keskin’i ziyaret etti. Junod ile Keskin ve heyetleri; çevre, iklim, sosyal politikalar, kültür, kapsayıcılık ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdi.  
 
JUNOD: ŞİŞLİ FARKLILIKLARA SAYGIYLA YAKLAŞIYOR
 
Ardından Lozan Belediye Başkanı Junod, Şişli Belediyesi Nisan ayı meclis oturumuna katılarak Şişli-Lozan dostluğuna ilişkin konuşma yaptı. Junod yaptığı konuşmada Şişli’nin iklim planı hedefine dair övgülerde bulundu. Ayrıca Junod, “Belediyenizde azınlıklara ve farklılıklara saygıyla yaklaşan bir politika gördüm” ifadelerini kullandı.
 
HEYETLER ŞİŞLİ’Yİ BİRLİKTE GEZDİ
 
Meclis toplantısı sonrası Junod ve Keskin, heyetleriyle birlikte Kurtuluş Savaşı ile başlayan ve Lozan Antlaşması’yla taçlanan bağımsızlık yolunda, ilk planların yapıldığı Şişli’deki Atatürk Evi Müzesi’ni ziyaret etti. Heyetler, İsviçre ile Türkiye arasındaki ekonomik ve sosyal bağları güçlendirmek amacıyla 2022'de Şişli'de yeniden düzenlenecek olan İsviçre Günleri için Bomontiada'da incelemelerde bulundu. Ardından eski İstanbul fotoğraflarının da sergilendiği Ara Güler Müzesi'ni ziyaret edildi.
 
JUNOD, THÖNİ VE KESKİN İMAMOĞLU İE BULUŞTU
 
5 Nisan Salı günü Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Lozan Belediye Başkanı Gregoire Junod ve beraberindeki heyet İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir araya geldi. Buluşmaya İsviçre İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni de katıldı. İmamoğlu ile gerçekleştirilen buluşmada, Lozan Barış Anlaşması’nın 100. yılı için planlanan etkinlikler hakkında istişarelerde bulunuldu.
 
GIDA BANKASI ZİYARETİ
 
Lozan Belediye Başkanı Junod, Şişli Belediye Başkanı Keskin ve heyetleri, ziyaretlerine Salı günü de devam etti. Hizmete başlayan Gıda Bankası birlikte ziyaret edildi. Keskin; Aş Ortağım, Aşevi ve Mahalle Mutfağı projeleri hakkında bilgilendirme yaptı. Heyetler, sosyal politikalar hakkında fikir alışverişinde bulundu. Ziyaretler esnasında İsviçre İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni de heyetlere eşlik etti.