Mahalleliler rektörün keyfi kararına direniyor

iTÜ Rektörlüğü’nün keyfi bir kararı üzerine halkın kullanımına kapatılan İTÜ Maçka Yerleşkesindeki kestirmenin tekrar açılmasına yönelik dört mahallenin sakinlerinin sürdürdüğü protesto eylemleri devam ediyor. Mahallelerde imza kampanyası düzenleniyor. 

Muradiye, Vişnezade, Teşvikiye ve Harbiye mahalleleri sakinlerinin ve bu mahallelerde çalışanların yarım asırdan uzun bir süredir kullandığı İTÜ Maçka Yerleşkesi içinden geçen kestirme yol, bu yılın başında İTÜ Rektörlüğü tarafından, keyfi ve mesnetsiz gerekçelerle halka kapatıldı. Ocak ayından beri bu karara karşı protestolarını sürdüren mahalle sakinleri de eylemlere başladı. Bunun yanı sıra imza kampanyası da düzenleniyor. Dört mahallede yoğun destek gören imza kampanyasının yanı sıra, mahalle sakinleri sonuç alana kadar eylemlerini sürdürmeye kararlı. Bugün de saat 18.00’de geçiş yolunun güvenlik noktasında toplanan mahalleli bir yandan kararı protesto ederken, bir yandan da İTÜ Rektörlüğü’nden bir açıklama yapılmasını beklediklerini yetkililere tekrarladı. Rektörlük uzun süredir birbiriyle çelişen gerekçeler öne sürmesine karşın resmi bir açıklama yapılmamıştı. 
Hem İTÜ çalışanları hem de mahalleliler hiçbir sorun yaşanmadan bu yolu yarım asırdır kullanmaktaydı. Birkaç kez daha yine keyfi sebeplerle, mahalleliye kapatılması kararı gündeme gelen İTÜ Maçka Yerleşkesinde yer alan bu kestirme, halkın itirazları geri çekilmişti. “BU YOL HERKESİN YOLUDUR”
Bir bildiri de kaleme alan mahalleliler, “Bizler dört mahallenin sakinleri olarak yolumuzdan vaz geçmeyi asla düşünmüyoruz. Öncelikle bu yol İTÜ’nün değil kamunun malıdır. Bu yol aynı zamanda dört mahallenin tarihinde ve gündelik hayatında önemli bir yere sahiptir. Çocuklarımız bu yolu kullanarak okullarına gider, işine giden mahalleliler bu yolu her gün kullanır, yine Maçka Demokrasi Parkı, Harbiye Sanat Parkı ve Taşlık Parkı’na gitmek için de bu yol hem keyifli, hem güvenlidir. Bitmedi... Can dostlarımızı gezdirmek için yola çıktığımızda da kullandığımız güzergahtır bu kestirme” diyor. 
Bugün, kampüsteki yetkililerin gelecek hafta rektörlükten net bir açıklama yapılacağına ilişkin beyanları üzerine eylemi sonlandıran mahalleliler, gelecek hafta aynı gün ve aynı saatte toplanma kararı aldılar. Dört mahallede kurulan standlarda ise imza toplanmaya devam edilecek.