Maraş Katliamı’nın üzerinden 43 yıl geçti

Kahramanmaraş'ta 1978'de yaşanan ve 100'den fazla kişinin hayatını kaybetmesine, yüzlerce kişinin yaralanmasına sebep olan 'Maraş Katliamı’nın üzerinden 43 yıl geçti.


Maraş Katliamı, tarihimizde 12 Eylül askeri darbesine yol açan olaylardan biri olarak görülmektedir. 1978 yılının 20-25 Aralık günleri arasında gerçekleşen katliamda Alevi yurttaşlar hedef alındı. 111 kişi öldürüldü, yüzlerce kişi de  yaralandı.

Yıllarca süren yargılamalarda 29 idam ve 7 müebbet kararı verildi.

MARAŞ KATLİAMI’NDA NELER OLMUŞTU?

Olaylarda ölen ve yaralanan yüzlerce kişinin dışında, 210 ev, 70 işyeri tahrip edildi. Resmi olmayan beyanlara göre ise hayatını kaybedenlerin sayısı 500’ün üzerindeydi.

Maraş’taki Çiçek Sineması’nda 19 Aralık’ta gerçekleşen şüpheli patlama, katliamın başlangıcı olarak gösterilmektedir. Bombayı sinemaya yerleştirenlerin ise Ülkücü Gençlik Derneği ile iltisakı olan kişiler oldukları iddia edilmiştir.

Patlamanın ardından ertesi gün Alevilerin oturduğu bir kıraathane bombalandı. 21 Aralık’ta iki Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (Töb-Der) üyesi öğretmen öldürüldü.

24 Aralık’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ancak kentte hiçbir güvenlik gücü yoktu. Bu koşullarda 24 Aralık günü, ülkücülerin çevre köy ve ilçelerden getirdiği silahlı grupların takviyesiyle, katliam çok daha büyük boyutlara ulaştı.

25 Aralık akşamı tamamen yatışan saldırılarda, resmen saptanabilen resmi olarak ölürülen insan sayısı 111’di. Katliamın ardından, binlerce Alevi Maraş’ı terk etti. 210 ev ve 70 işyeri yakılıp yıkılmıştı. Hükümet sıkıyönetim ilan etti.

Maraş Katliamı davası 1991 yılına kadar sürdü. Davanın 1 numaralı sanığı sonradan Şendiller soyadını alan ve milletvekili olan Ökkeş Kenger’di.

AÇILAN DAVALAR

Toplam 804 kişi hakkında dava açıldı. Sıkıyönetim mahkemelerinde açılan davalar 1991 yılına kadar sürdü. Sanıklardan 29’u idam, 7’si müebbet, 321’i de 1-24 yıl arasında hapis cezalarına çarptırıldı.

İdam ve müebbet dışında hapse mahkum edilenlere 1/6 oranında indirim uygulanarak cezalar azaltıldı. Sıkı yönetim mahkemesinin idam kararları da Yargıtay tarafından bozuldu.