Şişli Belediye Meclisi üyesi Cihan Yavuz tahliye edildi

PKK/KCK operasyonunda gözaltına alınıp tutuklanan ve terör örgütü üyeliği iddiasıyla suçlanarak 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle hakkında iddianame hazırlanan Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz davanın ilk duruşmasında adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki görülen duruşmadaki kimlik sorgusunda Cihan Yavuz, Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı ve meclis üyesi olduğunu, aylık gelirinin ise 10 bin lira olduğunu belirtti. Duruşmayı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da izledi. Duruşmayı izleyenler arasında CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da vardı.

Cihan Yavuz savunmasında ‘söz konusu iddialar, HDP’li olduğum 2016-2019 tarihleri arasındaki döneme aittir. O dönem parti içinde yapılmış miting ve kongre çalışmalarıdır. Herhangi bir yasadışı örgütle bağlantı kesinlikle yoktur’ ifadelerinde bulundu. ‘Emek ve Demokrasi Güç Birliği Mitingi yapılmıştı’ diye ifadelerine devam eden Yavuz, ‘Bu mitinge HDP de katılmıştı, biz de bu mitinge katılma çağrısı yapmıştık. Bir basın kanalı miting hakkında bilgi edinmek istedi ve miting gündemini sordu. O dönem açlık grevleri de vardı. HDP’de açlık grevlerinin son bulması açısından bir gündem söz konusuydu. Ben de bunun üzerine demeç verdim. Bunun için herhangi bir örgütten talimat almam söz konusu dahi olamaz’ dedi.

TUTUKSUZ YARGILANMAYI TALEP ETTİ
Hakkında örgüt evini ziyaret ettiğine ilişkin iddialar ortaya atılan Yavuz bu iddiaları reddederek, ‘Hemşeri derneklerini ziyaret ettik’ dedi. 2016 tarihinde ‘HDP İl Komisyon’ adlı WhatsApp grubuna gönderdiği mesaj için ise  "HDP Sultanbeyli ilçesindeki bir yönetici Rüstem Bey’in oğlunun ölümü nedeniyle 'şehit düştü' diye bilgi vermek amaçlı mesaj attım. Sonradan yaptığım araştırmaya göre Rüstem Bey'in oğlunun örgütle alakası olduğu dahi belli değilmiş, kendisi öğrenciymiş. Burada amacım bir örgüt üyesine 'şehit' demek değildir. Yöneticimize destek olmak amaçlı gelen mesajı gönderdim. ‘Bu, insanı olarak grubu bilgilendirmek amacıyla attığım mesajdır’ ifadelerinde bulundu. ‘Örgütün kuruluş yıl dönümü olan 27 Kasım 2016'da örgüt mensuplarının resimlerinin bulunduğu etkinliğe katıldığı’ şeklindeki iddiaya ise Yavuz, ‘Ben bir siyasetçiyim. Zaman zaman birçok yerde fotoğraf çekiliriz. Nerede çekilmiş hatırlamıyorum. 27'sinde çekilmiş fotoğrafların örgütün yıldönümü sebebiyle çekilmiş gibi yansıtılmasını kabul etmiyorum. Gece yarısı operasyonu ile gözaltına alındım. Cezaevine girerken Corona oldum, 23 gün hücrede kaldım. Hem maddi hem manevi zorluk çekiyorum. Açık kimliğim belli, ailemin bakımından sorumluyum. Tutuksuz yargılanmayı talep ediyorum’ dedi. Yavuz'un avukatlarından Özgür Deniz Adalı da müvekkilinin tahliyesini talep etti. Duruşma savcısı, sanığın tutukluluğunun devamını talep etti.

ADLİ KONTROLLE TAHLİYE EDİLDİ
Mahkeme heyeti, Cihan Yavuz'u İstanbul'u terk etmeme, haftada iki gün imza vermesi ve yurtdışına çıkış yasağıyla tahliyesine karar verdi. Mahkeme, mütalaasını hazırlaması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.