Şişli’de görme engelliler eğitim atölyesi açıldı

Şişli Belediyesi tarafından, ‘Hayata Dokunuyorum’ kampanyasıyla gerçekleştirilen görme engelliler için eğitim atölyesi Engelli Koordinasyon Merkezi bünyesinde açıldı. Atölyede görme engellilerin eğitimlerini kolaylaştırıcı faaliyetler yer alıyor.

Şişli Belediyesi, İstanbul’daki görme engellilerin eğitimine destek olmak için başlattığı ‘Hayata dokunuyorum’ projesinin açılış törenini 28 Temmuz Çarşamba günü gerçekleştirdi. Proje dahilinde görme engelliler için eğitim merkezi de bulunuyor. Açılışı Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin yaptı. Keskin, açılış konuşmasında şu sözlere yer verdi: ‘’Bu projeye başlarken temel amacımız istanbuldaki görmeyen çocuklara ulaşmak, onlara kaliteli eğitim alabilecekleri bir merkez yaratmaktı. Toplumsal empatiyi oluşturmak amacıyla gören bireylerle birlikte etkinlikler tasarlayacağımız bir ortam yaratacağız. Bu sayede çocuklarımız öğrenirken biz de aileleriyle sosyal destek çalışmaları yürüteceğiz. Projenin devamında ise, il il gezecek inovatif bir tır tasarlayarak bu çalışmalarımızı tüm Türkiye’ye ulaştıracağız. Henüz benzeri olmayan bu projemizle 1 milyonun üzerinde görme engelli vatandaşımıza hizmet götürmeyi hedefliyoruz.’’

 

Hedef 1 Milyon Görme Engelliye Ulaşmak

Projenin hedefi, 1 milyon görme engelliye ulaşmak. Başlatılan proje kapsamında görme engelli bireyler için harita, astronomi, kültür ve tarihsel varlıklar gibi canlandırmakta zorlandıkları alanlarda işitsel destek verilerek kavramalarına da yardımcı olunacak. Muammer Keskin, konuşmasında pandemiden dolayı ara vermek zorunda kaldıkları evde bakım hizmetinin 1 Eylül’de yeniden başlatılacağını da duyurdu.