Şişli’den Türkiye tarihine uzanan sergi: İlk ve Son Barış - 100. Yılında Lozan

Şişli Belediyesi, ‘İlk ve Son Barış - 100. Yılında Lozan’ kitabını kurtuluş mücadelesinin ilk adımlarının atıldığı Şişli’de halk ile buluşturdu. Lozan’ı yeni nesillere aktarmayı amaçlayan İlk ve Son Barış Lozan Sergisi’nin açılışı, 27 Ekim’de Mecidiyeköy Likör Fabrikası’nda gerçekleştirildi. Lozan Barış Antlaşması sürecini ve dönemin Türkiye’sini anlatan sergi, 20 Kasım’a dek ziyarete açık olacak.

Lozan’ın 100. yıldönümü dolayısıyla Bülent Özükan editörlüğünde Boyut Yayınları’ndan çıkarılan ‘İlk ve Son Barış - 100. Yılında Lozan’ kitabı, Şişli Belediyesi tarafından 27 Ekim’de tarihi Mecidiyeköy Likör Fabrikası’nda sergiye açıldı. Lozan Barış Antlaşması süreci Türkiye’sinin anlatıldığı sergi, yeni nesillere Türkiye’nin kurtuluş mücadelesini aktarıyor. Kitap, görsel açıdan oldukça zengin bir içeriğe sahip. Sergi, tarihi fotoğrafların yanı sıra haritalar ve dönemi anlatan çizimler ile Lozan’ı daha iyi anlamaya olanak sağlıyor.Tarihin Bugüne Aktarımı

Şişli Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı açılış törenine Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, CHP Genel Başkan Yardımcıları, Parti Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve pek çok sanatsever katılım gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir dönüm noktası sayılan Lozan’ın 100. yılına yaklaşırken çıkan ve sergilenen kitap, gelecek nesiller için de önemli bir kaynak niteliği taşıyor. Kitap, Lozan Barış Antlaşması etrafında Cumhuriyet’in kuruluşuna da ışık tutuyor. Ayrıca kitapta Türkiye’nin önde gelen akademisyen ve yazarlarından Bilsay Kuruç, Baskın Oran, İlber Ortaylı, Zafer Toprak, Erol Mütercimler, Emre Kongar, Doğan Kuban, Cahit Kayra, Orhan Koloğlu, Taha Akyol, Ahmet Demirel, Mustafa Sönmez, Mahfi Eğilmez, Bülent Özükan, Kemal Arı, Rukiye Saygılı, Hülya Ekşi Uğuz, Deniz Bayburt, Ayşe Hür, Süha Umar, Erol Tellal, Fatih Turgay Eldem, Esra Özsüer, Reyhan Yıldız, Abdullah Özkan ve Celal Şengör kendi alanları etrafında Lozan’ı ve dönemin Türkiye’sini ele alıyor.