Şişli Etfal için çağrı: İhaleyi iptal edin, hastanemizi geri verin

Şişli Etfal Dayanışması, 'Depreme dayanıksız' denilerek boşaltılan Şişli Etfal Hastanesi'nin binalarının herhangi bir güçlendirme çalışması yapılmadan ofise dönüştürülmesine karşı Cevahir AVM önünde eylem yaptı.


122 yıldır hizmet veren Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi binası depreme karşı dayanıksız olması gerekçe gösterilerek boşaltıldı. Ancak depreme dayanıklı olmama gerekçesiyle boşaltılan hastanenin binası herhangi bir güçlendirme çalışması yapılmadan yeniden kullanıma açılıyor. Hastanenin alt katı ofise dönüştürülerek yeniden kullanıma açılmak üzere ihaleye çıkacak.

Hastanenin bölünerek farklı yerlere taşınmasının yarattığı sorunlar karşısında “yerinde ıslah” talebiyle mücadele eden Şişli Etfal Dayanışması, Cevahir AVM önünde bir eylem yaparak hastanenin boşaltılmasının gerekçesinin yalan olduğunun net olarak anlaşıldığına dikkat çekti.

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm’ün de destek verdiği açıklamada “Kentin tam göbeğindeki hastanemizin arazisine göz dikenler, rant hırslarıyla gözleri körleşenler, hastanenin yerinde rant projeleri planlayanlar, hastanemizi boşaltmak için bahane uydurmuşlar” dendi.

"İHALEYİ İPTAL EDİN, HASTANEMİZİ GERİ VERİN"

Şişli Etfal Dayanışması tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Kaygılarımızda ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı! Hastanemizi apar topar taşımaya gerekçe olarak “binaların depreme dayanıksız olmasını” gösterenler, şimdi, hiçbir güçlendirme çalışması yapmadan o binalarda oturmaya hazırlanıyorlar.

Çürük dedikleri hastane ana binasının altı katını ofise dönüştürüp kullanmaya karar vermişler. Bunun için ihale açmışlar. İhale Komisyonu, 27 Nisan Çarşamba günü saat 10.30’da İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nde toplanıp ihale tekliflerini açacakmış.

Bu ihale, binaların depreme dayanıksız olduğu gerekçesinin kocaman bir yalan olduğunun itirafıdır. Binalar çürük olsaydı, sadece ofise dönüştürme tadilatı yaptırarak o binalarda otururlar mıydı?

Asıl amacın hastaneyi boşaltıp 36 bin 525 metrekarelik son derece değerli arazisi üzerinde farklı rant projeleri hayata geçirmek olduğu ortaya çıkmıştır. Altı katın ofis olarak kullanılması, belki de İl Sağlık Müdürlüğü’nün o binaya taşınması sadece geçici bir adım olacaktır. Çünkü İl Sağlık Müdürlüğü, Etfal Hastanesi bina kapasitesinin yüzde 20’sini bile doldurmaz.

Buradan yaptığımız çağrıya rağmen, tadilat ihalesini iptal etmezseniz, ihalenin yapılacağı 27 Nisan’da bir kez daha İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nde olacağız. Üstelik bu sefer çok farklı bir şekilde geleceğiz. Bekleyin, görün…

Basın açıklamamıza son verirken, “Hastanemizi çalanları, sağlık hakkımızı elimizden alanları, halkın malına çökmeye çalışanları, bizlere yalan söyleyenleri affetmeyeceğiz” diyor, katılımınız için herkese teşekkür ediyoruz.