Şişli Evrim Günleri, yüksek katılım ve verimli panellerle tamamlandı

Şişli Evrim Günleri, 19-20 Mart 2022 tarihlerinde Cemil Candaş Kültür Merkezi'nde ücretsiz olarak gerçekleştirildi. Şişli Evrim Günleri, yüksek katılım ve verimli panellerle tamamlandı.


19-20 Mart 2022 tarihlerinde Cemil Candaş Kültür Merkezi'nde ücretsiz olarak gerçekleştirilen Şişli Evrim Günleri, Avcılar Evrim Atölyesi yürütücüsü Kaan Biçici'nin 'Evrimi neden savunuyoruz' başlıklı sunumuyla başladı. Biçici, bilim tarihinde bilim savunucularının karşılaştıkları zorlukları aktardı. 

 

Etkinlikte Bruno'dan Galilei'ye, Darwin'den Marx'a tarih boyunca egemen ideolojilerin aksine bilimsel gerçekleri savunanların var olduğunu ve var olacağını belirten Biçici, tüm katılımcılara bu çabayı büyütme çağrısı yaptı. 

 

Soğuk havaya ve kar yağışına rağmen etkinliğe katılımcılar yoğun ilgi gösterdi. Etkinlikte Ginko Bilim ile Bilim ve Gelecek stantları da yer aldı. 

 

Prof. Dr. Cihan Demirci Tansel, "Evrimde sudan karaya, karadan suya yolculuk" adlı konuşmasını gerçekleştirdi. Tansel, sucul yaşamdan kara yaşamına ve kara yaşamından sucul yaşama geçişin kanıtları olarak gösterilen canlıları ve bu canlıların taşıdıkları izlerin evrimi nasıl açıkladığını aktardı. 

 

Dr. Aslı Tolun, "Evrimin insanda gözlenmesi" başlıklı sunum gerçekleştirdi. Tolun, evrimin ata canlıdan gelişmiş canlıya kadar nesillerce nasıl aktarıldığını, akrabalarımız olan diğer hayvanlarla aramızdaki gen benzerliklerini ve farklılıklarını çarpıcı örnekler ile açıkladı. 

 

Dr. Eser Aydın “Kökenlerinden psikiyatrik bozukluklara, insan davranışının tarihi“ adlı bir sunum yaptı. Aydın, davranışların veya hastalıkların nasıl nesiller boyu aktarılabileceğini, bazılarının aktarılırken bazılarının aktarılamadığını aktardı. Depresyonda olan kişilerin bir şeyler başarmaya daha yaklaştığı, dünyayı en gerçek haliyle görebileceği bir dönem yaşadığını öne süren bazı bilim insanlarından bahsetti. 

 

Etkinliğin ardından Pangaltı Evrim Atölyesi, Avcılar Evrim Atölyesi ve Kadıköy Evrim Atölyesi’nin imzasıyla bir açıklama yayınlanarak katılımcılara teşekkür edildi. Ayrıca, bilimi savunma çağrısında bulunuldu: 

 

“Şişli Evrim Günleri'ni yüksek katılım ve verimli panellerle geride bıraktık. Katılım gösteren, destek veren, emek veren herkese sonsuz teşekkürler! Şimdi çağrımız sizedir! İşimiz kolay değil, biliyoruz. Daha yapacak çok iş ve söyleyecek çok sözümüz var. Sizleri de mahallemizde, okulumuzda, yaşadığımız her alanda bilimi savunmaya çağırıyoruz. Gelin bu işi hep beraber büyütelim. Bulunduğumuz her alanda yan yana gelerek tartışmalarımızı ve mücadelemizi sürekli kılalım!”