Şişlililer Elele Şenliği'nde

Şişli Elele Şenliği, dayanışma ruhunu Şişli’de yeniden canlandıracak. Şişli Belediyesi, Şişli İşitme ve Konuşma Engelliler Derneği ve Kurtuluş Çevre Grubu öncülüğünde düzenlenen şenlikte kadınlar el emeği ürünlerini sergilerken, işitme ve görme engelli yurttaşlar için farkındalık oluşturacak etkinlikler de gerçekleşecek.

Engelli yurttaşlara yönelik farkındalık oluşturmak, engelli derneklerine destek olmak ve Şişlili kadınların el emeği ürünlerini tanıtmak için düzenlenen Şişli Elele şenliği, 22-23 Ekim tarihleri aralığında gerçekleşecek. Saat 10.00’da başlayacak olan şenlik akşam 21.00’e dek devam edecek. Duatepe Mahallesi Şahap Sokak’ta yapılacak etkinlikte konserler, çocuk atölyeleri, söyleşiler ve el emeği ürünlerin sergileneceği stantlar yer alacak. Şenlik öncesinde detayları Şişli Gündemi’ne aktaran Şişli İşitme ve Konuşma Engelliler Derneği Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Güler Dağıdır, iç içe yaşamı öncelediklerini belirtti. 

Geliri Engelli Yurttaşlara Destek…

Dağıdır, şenliğe dair şunları söyledi: “Amaç burada hem kadınlara hem de satış yaparak engelli derneklerine destek olmak. Örneğin biz elde edilen gelirle her seferinde bir çocuğa işitme cihazı alıyoruz. Cihazlar çok pahalı, en düşüğü 4-5 bin liradan başlıyor. Bunları bağışla almak çok zor oluyor o yüzden bu gibi etkinliklerle hem insanlar katkı sunuyor hem almaya geliyorlar hem de satılması için malzeme getiriyorlar. Bir insana dokunmanın hazzını yaşıyorlar. Zihinsel Engelliler Derneği ve İstanbul Tüm Engelliler Derneği orada olarak kendilerini de anlatacaklar.”

Şenlikler Süreklileştirilecek

22 Ekim Cuma günü tezgahların ve sahnenin kurulmasıyla başlayacak etkinlikte Belediye Başkanı Muammer Keskin açılışı gerçekleştirecek. Şenlikte görme engelliler müzik grubunun yanı sıra Şişli işitme ve Konuşma Engelliler Derneği tarafından ses kirliliğinin işitme kaybına yol açması üzerine bir söyleşi de gerçekleştirecek. Çeşitli çocuk etkinliklerinin yer alacağı şenliğin gelecek yıllarda sonbahar şenliği, yılbaşı şenliği, ilkbahar şenliği adı altında süreklileştirilmesi planlanıyor.