Şişlililer İTÜ Rektörlüğü’nün kararına itiraz ediyor

Yerleşke, dört mahalleyi birbirine bağlayan ve yarım asırdan uzun bir süredir kullanılan bir güzergah. Maçka Demokrasi Parkı’na ve Taşlık’a, Dolmabahçe Vadisi’ne ve Harbiye’ye olmak üzere ikili bir aksa açılan yerleşke, evcil hayvanlarını gezdirenler, sabah ve akşam sporu yapanlar, işlerinden eve dönenler için sakin ve huzurlu bir güzergah olarak tercih ediliyor. Dört mahalleyi birbirine bağlayan ve yarım asırdan uzun bir süredir kullanılan yerleşkenin, İTÜ Rektörlüğü tarafından alınan bir kararla yayalara kapatılmasına ilişkin itiraz sesleri yükselmeye devam ediyor.

Temelsiz bir gerekçe
Rektörlük, gerekçe olarak “Mensuplarımıza daha güvenli bir yerleşke sunmak amacıyla, ‘Maçka Yerleşkesi Güvenlik Risk Analizi Raporu’ doğrultusunda, kampüs giriş kartı bulunmayan ziyaretçilerin giriş izinleri kaldırılmıştır” açıklamasını sundu. Bu açıklamayla birlikte Şişlililerin aklında ‘tehdit, biz mahalle sakinleri miyiz?’ sorusu oluştu. Onlarca yıldır kullanılan bu kestirme yolda, bu mahallelerin sakinlerinin geçişinden dolayı tek bir olay yaşanmamışken, İTÜ Otoparkının trafik sıkışıklığı yaratmasına karşın karşılıklı anlayış çerçevesinde mahalle sakinleri herhangi bir şikayette bulunmamışken böyle bir açıklama tepkiye sebep oldu.

‘Yol haktır, yolumuzu istiyoruz’ talebinin yankı bulmasıyla birlikte Şişliler, 5 Şubat Cuma günü, saat 18.00’de Hüsrev Gerede Caddesi – Maçka İTÜ Otoparkı girişinde buluşma çağrısında bulundular.

İlgili haber için: https://sisligundemi.com/Yazi/gundem-haberler/rektor-buyurdu--mahallenin-kestirme-yolu-kapatildi-129