Uğur Mumcu katledilişinin 29. yılında Şişli’de yapılan yürüyüşle anıldı

Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu katledilişinin 29. yılında Şişli’de yapılan yürüyüşle anıldı.


CHP Şişli İlçe Başkanlığı, “Tüm aydın ve devrim şehitleri için Uğur Mumcu ve demokrasi şehitleri anması” düzenledi. CHP Şişli İlçe Başkanlığı’nın önünden Harbiye’deki Uğur Mumcu Anıtı’na meşalelerle yürüyüş gerçekleştirildi.

Gazeteci Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu gerçekleşen suikastla katledildi.

Halaskargazi Caddesi boyunca gerçekleştirilen yürüyüşte Uğur Mumcu ile katledilen gazeteci ve aydınların fotoğrafları taşındı. “Özgür basın susturulamaz” ve “Vurulduk ey halkım unutma bizi” sloganları atıldı. Demokrasi şehitlerinin isimleri okunarak “yaşıyor” sloganları hep bir ağızdan atıldı.

Basın açıklamasını CHP Şişli İlçe Başkanı Av. Tamer Özcanlı okudu. Basın açıklamasının ardından Uğur Mumcu Anıtı’na karanfiller bırakıldı.
Özcan konuşmasında “Uğur Mumcu’nun sözleri yarınlarımızı aydınlatıyor” dedi:

“METİN GÖKTEPE, HRANT DİNK, ABDİ İPEKÇİ…”

“Uğur Mumcu’nun karanlık ellerce düzenlenen saldırıyla katledilişinin üzerinden 29 yıl geçti. İçinde bulunduğumuz Ocak ayı acılı günlerle dolu. Metin Göktepe’yi yine böyle bir Ocak ayında polis şiddetine kurban verdik. Dostluk ve barıştan yana tutumuyla öne çıkan bir diğer yazar ve düşünür Hrant Dink de yine bu ay ırkçı ve faşist bir düzenin kurbanı oldu. Ne Uğur Mumcu’nun ne de diğer aydınlarımızın katilleri bütün çıplaklığıyla ortaya çıkarılmış değil. 1 Şubat günü anacağımız Abdi İpekçi’ye suikast de 47 yıldır esas failleri bakımından aydınlatılmayı bekliyor.”

“UĞUR MUMCU DİKKATE ALINSA ENES KARA YAŞIYOR OLACAKTI”

“Gazetecilik yalnızca halkın olup bitenlerden özgürce haberdar edilmesi değil aynı zamanda da demokratik ülkelerde yöneticilerin doğru kararlar almaları için onların uyarılması işlevini gören bir meslektir, dördüncü kuvvettir. Dini duyguların ve dince kutsal kavramların siyaset adına kullanılması ile din, din olmaktan çıkar. Siyasetin aracı olur. Siyaset ticarete, ticaret siyasete, din de her ikisine araç edildi mi artık bu sömürünün sonu gelmez. Eğer Uğur Mumcu’nun bu sözleri ülkeyi yönetenlerce dikkate alınsaydı, tıp öğrencisi Enes Kara bir tarikat evinde yaşamına son vermek yerine belki de bugün yaşıyor olacaktı. Veya ülkeyi yönetenler Uğur Mumcu’nun sakıncalı piyadesini bir kez olsun okumuş olsalardı, Cemaatlerin milli orduyu kullanarak ülke idaresini ele geçirme girişimi gerçeğiyle kanlı bir gecede yüzleşmezdik.”

“UĞUR MUMCU YARINLARIMIZI AYDINLATIYOR”

“Uğur Mumcu’yu 29. Ölüm yıldönümünde özlemle, saygı ve sevgiyle anarken, Cumhuriyet Halk Partisi ve bu ülkenin ilerici güçleri olarak ülkemizin eksiksiz demokrasiye kavuşması için halkımızın haber alma ve ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesini istiyoruz. Gerçekleri yazmanın zor olduğu bir dönemde yaşadı Uğur Mumcu. Tıpkı bugün gibi. Bu şartlarda bir aydın nasıl davranması gerekiyorsa öyle davrandı. Yıllar yılı yöneticiler, Uğur Mumcu gibi gazetecilerin uyarılarına kulak vermek yerine susturmayı yeğlediler. Varsın ülkeyi yönetenler dikkate almasın. Uğur Mumcu’nun sözleri yarınlarımızı aydınlatıyor. Yarınlarımızı aydınlatan Uğur Mumcu’nun şahsında tüm demokrasi şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.”