ATATÜRK EVİ MÜZESİ
‘İlk adım’ın planları bu evde yapıldı

Halaskargazi Caddesi üzerindeki o üç katlı bina, Kurtuluş Savaşı öncesinde, Mustafa Kemal Paşa ve yol arkadaşlarının bağımsızlık mücadelesinin planlarını yaptığı mekandır. Şimdi Atatürk Evi Müzesi olan bu binanın, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde müstesna bir yeri vardır.

Halaskargazi Caddesi üzerinde 1908’de inşa edilmiş, çevresindeki binalara göre mütevazı bir binadır, bugünün Atatürk Evi Müzesi. Döneminin mütevazı evlerinden biridir. Değeri çok kısa bir süre sonra anlaşılacaktır. Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının bir ulusun yeniden doğuşunu planlayacağı bir mekan olacaktır. Şişli’de çakılan bir kıvılcım, işte buradan Samsun’a taşınmıştır. Tarihi olduğu kadar Atatürk’in kişesel tarihinde de özel bir yeri vardır bu mekanın, zira aynı zamanda ailesi ve yaveriyle bir süre yaşadığı evdir burası. 
Böylece tarihte yerini alır Atatürk Evi Müzesi... İstanbul Belediyesi tarafından 1943 yılında restore edilen, halen bir müze olarak yakın tarihimize ışık tutan bir mekan olur.

GİZLİ KURMAY KARARGAHI
Binanın hikayesi, Osmanlı’nın çöküşü ve cumhuriyetin doğuşuyla iç içe geçmiş... Mustafa Kemal Paşa, Suriye Cephesi’nden ayrılarak 13 Kasım 1918’de İstanbul’a gelmiş ve Pera Palas Oteli’nde bir daireye yerleşmişti. Birkaç gün sonra bu otelden ayrılarak, önce yakın dostu Salih Fansa’nın Beyoğlu’ndaki evinde misafir kalmış, sonrada Şişli’de Madam Kasabyan’ın üç katlı evini kiralamıştı. O günlerde annesi Zübeyde Hanım ile kız kardeşi Makbule, Beşiktaş’ta Akaretler’deki bir evde oturuyorlardı. Atatürk, Şişli’ye taşınınca, annesi ve kız kardeşini de yanına almış, evin üçüncü katını onlara ayırmıştı. Kendisi orta katta oturuyor, bu katın arka bahçeye bakan odasını da yatak odası olarak kullanıyordu. Büyük salon, dava arkadaşlarıyla bir araya gelip, tartışmalar ve planlar yaptıkları bir toplantı odasına dönüşmüştü. 

SAMSUN’DAN ÖNCEKİ DURAK
Mustafa Kemal Paşa, Aralık 1918-16 Mayıs 1919 tarihleri arasında kaldığı bu evde asker ve sivil arkadaşlarıyla birlikte vatanın kurtuluş planlarını hazırladı. Dava arkadaşları arasında, İsmet İnönü, Ali Fuat Cebesoy, Kazım Karabekir ve Rauf Orbay gibi önemli isimler vardı. Mustafa Kemal, İstanbul’un düşman işgali altında bulunduğu bu karanlık günlerde, evinde arkadaşlarıyla birlikte sık sık gizli toplantılar yapmış, 16 Mayıs 1919 tarihine, Samsun’a hareketine kadar bu evde oturmuştu.

BELEDİYE TARİHE SAHİP ÇIKTI
Mustafa Kemal, Anadolu’ya geçtikten ve Ankara’ya yerleştikten sonra annesi ve kardeşi Makbule Hanım’ı yanına almış, Çankaya’da oturmuşlardı. O, artık Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Mustafa Kemal Atatürk’tü. Şişli'deki ev ise, Erzurum eski Milletvekili Tahsin Uzel’in mülkiyetine geçmiş, daha sonra, 1942 yılında İstanbul Belediyesi, İnkılap Müzesi kurmak üzere Tahsin Uzel’den satın almıştı.

BİRKAÇ KEZ YENİLENDİ
Şişli'de Halaskargazi Caddesi üzerinde 1908 yıllarında yaptırılan ve Atatürk Evi olarak tanınan müzeyi, İstanbul Belediyesi onardı, 1943 yılında da İnkılap Müzesi olarak ziyarete açıldı.
9 Ocak 1962’de geçirdiği yangın tehlikesinden sonra onarılarak 4 Mart 1962’de yeniden hizmete giren bina, 1977’de İstanbul Belediyesi tarafından Turing Otomobil Kurumu ve İş Bankası’nın destekleriyle restore ettirildi ve 19 Mayıs 1981’de yenilenmiş haliyle ziyaretçilerini kabul etmeye başladı. Müze 1989 yılında onarım amacıyla kapatılarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir kez daha restore edilerek 1991 yılında yeniden hizmete girdi.

YAZI TAKIMINDAN ÜNİFORMALARINA
Atatürk Müzesi koleksiyonunun önemli bölümünü Atatürk`ün kişisel eşyaları, kıyafetleri, üniformaları, askeri ve sivil yaşamına ait fotoğrafları, el yazısıyla yazdığı çeşitli belgeleri, madalyaları, hatıra eşyaları oluşturuyor. Müzeye kız kardeşi Makbule Atadan tarafından armağan edilen eşyalar arasında sivil giysiler, ‘Mustafa Kemal’ armasını taşıyan mendil ve gömleklerle iç çamaşırları sergileniyor. Müşir üniforması ve Sivas Kongresi’nde giydiği elbise, tarihi değeri önemle vurgulanacak parçalar arasındadır. Yazı takımıyla ilgili parçalar, sigara tabakaları, madalyalar, ABD Başkanı Theodore Roosevelt’in hediyesi olan ahşap möbleli radyo-pikap hatıra eşyaları arasında... Ressam İbrahim Çallı ve Zeki Kocamemi tarafından yapılmış yağlı boya tablolar da koleksiyonun önemli parçalarından. Müzede orijinal eserler arasında Vettor Pisani tarafından yapılmış olan ve Kurtuluş Savaşı`nı simgeleyen suluboya tablolar da bulunuyor.

HER KATTA AYRI BİR TARİH 
Binanın girişinde, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile bir yazısı, yemek odasında Milli Mücadele ile ilgili tablolar, oturma odası duvarlarında Atatürk’ün doğumundan Birinci Dünya Savaşı’na kadar hayatına ait fotoğraflar var.
Birinci kattaki yatak odası, çalışma odası ve diğer odalar, Atatürk’ün kullandığı eşyalar ve elbiseleri, Milli Mücadele yıllarına ait fotoğrafları, inkılaplarıyla ilgili belgeler yine Şişli’deki bu üç katlı binada... 
İkinci kattaki odalarda Atatürk’ün ölümüyle ilgili fotoğraflar, tablolar, Atatürk'le ilgili belge ve bilgiler sergileniyor.
Binanın üçüncü katında ise devrimlerle ilgili fotoğraflar, Atatürk hakkında yazılmış çeşitli kitaplar, ölümüne ait fotoğraflar, gazeteler, bir kavanoz içerisinde Anıtkabir' den getirilmiş toprak bulunuyor.

Adres: Halaskargazi Caddesi No: 250 Şişli/İstanbul
İletişim: 0 (212) 240 63 19
* Pazartesi hariç her gün saat 09:00 ile 17:00 arasında ziyaret edilebilir.