Bir Yürüyüşten Notlar: Kurtuluş (Tatavla)

İBB Kültür Dairesi, Bir Yürüyüşten Notlar serisinde bu kez ince, zarif, neo-klasik ve art nouveau tarz apartmanları, 16. ve 17. yy'a ait kiliseleri, cumhuriyet dönemi sanat galerileri ve konumu ile keşfedilmeyi her zaman hak eden bir semt olan Kurtuluş (Tatavla)’yı ele aldı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Dairesi Başkanlığı, “Bir Yürüyüşten Notlar” serisinde apartmanları, kiliseleri, sanat galerileri ve konumu ile ilgi gören Kurtuluş (Tatavla) semtiyle ilgili paylaşımlarda bulundu.


İşte keşfedilmeyi hak eden mekanlarıyla Kurtuluş:

 

AYA DİMİTRİ RUM KİLİSESİ

1726’da yapıldığı biliniyor. Zamana yenik düşen yapı 1955'te yeniden inşa edilmiş. Mimarı bilinmiyor.

 

AYA HARALAMBOS KİLİSESİ

Aya Dimitri’nin yanında bulunan, 16. yy başlarında inşa edilen kilise Aya Tanaş adıyla da anılıyor.

 

AYA TANAŞ (ATHANASİOS) KİLİSESİ

1855'te, Tanzimat'tan sonra yapılmış Rum Ortodoks kilisesi…  İsmini, 296-373 yıllarında yaşamış din adamı Athanasios'tan almış. 2 Mayıs, Athanasios’un ölüm tarihi olduğu için kilise için anlamlı bir gündür.

 

AYA APOSTOLİ KİLİSESİ

Avukat Caddesi üzerinde yer alan, Pantokrator resimli kubbesi ve Basmacidis imzalı tablolarıyla dikkat çeken Rum kilisesi 1868'de inşa edilmiş.

 

BARAZ APARTMANI / GALERİ BARAZ

1900 yılında inşa edilmiş. 1924'te Baraz Ailesi binayı satın almış. İstanbul’un en köklü sanat galerilerinden biri olan Galeri Baraz, 1975'te Yahşi Baraz tarafından kurulmuş.

 

ZAFER APARTMANI

Tepeüstü Palas olarak da biliniyor. 20. yy başlarında art nouveau tarzda yapılan binanın mimari hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor.

 

JALE YILMABAŞAR SERAMİK PANOSU

Zigana Apartmanı'nın ön cephesine yerleştirilen kişiye özel pano, ünlü seramik profesörü ve ressam Jale Yılmabaşar imzası taşıyor.

 

ŞAHİN VE ÜLKÜ APARTMANLARI