16 kulübün ortak sesi Şişli Kulüpler Birliği

Şişli Kulüpler Birliği Başkanı Ali Karaman, birliğin temel amacının pek çok zorlukla mücadele eden Şişli’deki amatör kulüplerin ortak sorunlarına ortak çözüm bulmak olduğunu söylüyor. Sorunlar sıralamakla bitmiyor ancak 16 Şişli kulübü örnek bir dayanışmayla birbirlerine destek oluyor.

Şişli’de 16 amatör kulüp tüm zorluklara karşın faaliyet göstermeye devam ediyor. Tesis sorunundan maçların yapıldığı statlara, maddi yetersizliklerden yeterince ilgi ve destek görmemeye kadar pek çok sorunla mücadele ederek... Ve tabii şimdilerde bir de Covid-19 meselesi var ki, bu da zaten maddi sıkıntı içindeki kulüplere çok ciddi bir test maliyeti getiriyor. Neredeyse 200 bin TL’lik bir ek maliyet. Halen liglerin oynanıp oynanmayacağı da muamma... 
Kulüpler arasındaki iletişimi ve dayanışmayı artırmak amacıyla, 2009 yılında kurulan Şişli Amatör Spor Kulüplerini Destekleme Derneği, işte bu sorunları çözmek için kurulmuş. Kısaca Şişli Kulüpler Birliği olarak anılan kuruluşun şu andaki başkanı, aynı zamanda Mahmut Şevket Paşa Spor Kulübü’nün de başkanı olan Ali Karaman ile amatör sporun sorunlarından Şişli’deki kulüplerin durumuna geniş bir sohbet yaptık. Şişli’de kaç amatör spor kulübü var. Bu kulüplerin futbol takımları hangi liglerde mücadele ediyor?

İlçemizde toplam 16 spor kulübü faaliyet gösteriyor. Nişantaşı Futbol Kulübü A takımı ve iki kategoride, Feriköy Spor Kulubü A takımı ve sekiz kategoride, Mecidiyeköy Spor Kulübü A takımı ve sekiz kategoride, Mahmut Şevket Paşa Spor Kulübü A takımı ve sekiz kategoride, Kuştepe Spor Kulübü A takımı ve sekiz kategoride, Şişli Yayla Spor Kulübü A takımı ve altı kategoride, İzzetpaşa Spor Kulübü A takımı ve iki kategoride, Ulutepe Spor Kulübü A takımı ve iki kategoride, Mecidiyeköy Tayfun Spor Kulübü A takımı ve üç kategoride, Şişli Anadolu Spor Kulübü A takımı ve iki kategoride, Şişli Gençlik Spor Kulübü A takımı ve üç kategoride, Halil Rıfat Paşa Spor Kulübü A takımı ve sekiz kategoride, Taksim Spor Kulübü A takımı ve sekiz kategoride, Ampute Spor Kulübü A takımıyla liglerde mücadele veriyor. İlçemizi profesyonel liglerde temsil eden tek kulübümüz Halide Edip Adıvar Spor Kulübü, 3. Lig 2. Grup’ta yer alıyor. Ayrıca Şişli Kulüpler Birliği bünyesinde bir güreş takımımız var.

Şişli Kulüpler Birliği ne amaçla kuruldu? Nasıl bir işleyişi var?
Birliğimiz, kulüplerin tek başlarına çözüm bulamayacakları meseleleri birlikte çözmek için kuruldu. Birbirimize destek vererek sorunların üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Birlikten kuvvet doğar, biz de işte Şişli’deki tüm kulüplerin bir aile gibi hareket edip, dayanışma içinde sorunlarını çözmesini ve daha başarılı olmalarını amaçlıyoruz. 
Şişli Kulüpler Birliği, özellikle son beş yıldır önemli bir toparlanma içine girdi. Birlikte başkanlık görevini üstlenen ve halen Halide Edip Adıvar Spor Kulübü’nün başkanlığını yürüten Sedat Cengiz ile Mecidiyeköy Spor Kulübü Başkanı Bülent Zent’in, birliğe çok büyük katkıları oldu. Ben de onlardan devraldığım bayrağı biraz daha ileriye götürmeye çalışıyorum. 

Geçmişte Şişli'nin pek çok kulübü profesyonel liglerde top koşturmuştu.  Çok daha iyi durumdaydılar;neden bu duruma gelindi?
Şişlinin kulüpleri birlik ve dayanışma içinde olmadan, altyapılarımızı ortak değerlendirmeyi beceremeden, profesyonel liglere çıkmışız çıkmamışız bunun bir önemi yok bence. Kulüplerimiz altyapılarını kalıcı hale getirmeli. Geçmişte en büyük hatamız, ilçemizdeki gençleri altyapımızda değerlendirmek yerine para verip transfer yapmak oldu. Bu yaklaşım ne ilçemiz futboluna ne de ülke futboluna bir katkı sağlamıyor. Kulüplerimizin bir an önce altyapıya çok daha fazla önem vermesi gerektiğine inanıyorum. 

Temel sorun sanıyorum mali ve aynı zamanda da tesis meselesi... Bir durum analizi yaparsak, nasıl bir destek gerekli?
En önemli meselemiz idman yapacak bir sahamızın olmaması. Şişli kulüplerinin en temel sorunu budur. Hem idman yapabileceğimiz hem de maçlarımızı oynayabileceğimiz sahalarımız olursa, inanın Şişli’de futbol, sadece Türkiye’de değil, dünyada konuşulacak hale gelir. Halide Edip Adıvar Spor’u belediyemiz biraz daha sahiplense, Sedat Cengiz başkanım o kulübü Süper Lig’e çıkartır. Bizim de, Şişli kulüpleri olarak üst liglere çıkan kulüplerimize futbolcu yetiştirmemiz gerekir. İşte bu ikisini başarabilirsek, çok daha başarılı olma şansımız var. 

Mahalleli kulüplerine ne kadar sahip çıkıyor?
Mahalledeki gençler kulüplerine daha çok sahip çıkıyor. Mahalledeki büyüklerimiz de öyle. Ancak üzülerek belirtmeliyim ki, ekonomik nedenlerle esnaf mahalle kulüplerine pek destek veremiyor. Yani mahallelinin maddi desteği yetersiz kalıyor, bu da kulüplerin gelişmesinin önündeki engellerden biri. 

Nişantaşı, Feriköy, Taksim, Şişlispor çok eski ve köklü kulüpler, neredeyse bir asırlık, ama hala güçlü bir taraftar kitlesi ve destek yok... Bunu neye bağlıyorsunuz?
Bu konuda gerçekçi olmak gerek... Biz kulüp yöneticileri olarak çok fazla taraftarın maçlara gelmesini önermiyoruz. Bunun sebebi hem tesislerin yetersizliği hem de maddi sorunları. Maçları oynadığımız tesisler uzakta, ulaşım ciddi bir sorun. İlçemizde maçlarımızı oynayabileceğimiz statlar olsa, hem taraftarlar kolayca gelebilir hem de bizim için idman sorunu ortadan kalkar. Bu konuda belediyemizden destek bekliyoruz. Statlarımız olursa, Şişli kulüpleri çok büyük başarılara koşar. 

Amatör kulüplerin farklı branşlarda faaliyet gösterebiliyor olması, aynı zamanda o ülkenin spor birikiminin de bir göstergesidir. Bu açıdan Şişli kulüpleri ne düzeyde?
Maalesef maddi yetersizlikler sebebiyle pek çok kulüp sadece futbolda faaliyet gösteriyor. Mahmut Şevket Paşa Spor ve Mecidiyeköy Spor dışında farklı branşlarda faaliyet gösteren kulüp yok. Mahmut Şevket Paşa Spor, futbolun yanı sıra karate, kick boks, basketbol, voleybol ve kadın futbolunda takımlara sahip. Mecidiyeköy Spor’un ise bilardo takımı var ve oldukça da başarılılar. Bazı kulüplerimizin geçmişte farklı branşlarda takımları vardı ama maddi yetersizlikler sebebiyle kapatmak zorunda kaldılar. 

Kulüpler arasındaki dayanışma nasıl artırılabilir?
İşte bizim de yapmak istediğimiz tam da bu... Keşke bizim ilçemizde olduğu gibi tüm ilçelerde amatör spor kulüplerinin birlikleri olsa. Amatör spor eşitlikçi, birlikte ve adalet içinde yönetilen birliklerle önemli kazanımlar elde edebilir. Taleplerini çok daha net biçimde iletebilir. Bir dayanışma ağı kurabilir. Yeter ki yönetim vizyon sahibi ve yöneticiler de kişisel çıkarları bir kenara bırakmış olsun. 

Kulüp yönetimleri ne derece başarılı? Temel aksaklıklar nelerdir?
Bence amatör kulüp yöneticileri büyük özverilerle çok başarılı bir yönetim sergiliyor. İnsanın ailesinden, işinden ve kendi hayatından fedakarlık ederek böyle zorlu bir işe soyunması hiç kolay değil. Çok severek ve isteyerek yapılmazsa, bu görev insana ağır gelir. Özetle şunu söyleyebilirim, tüm kulüplerimizin yöneticileri gerçekten amatör spora gönül vermiş ve fedakar arkadaşlarımızdır. 

Altyapı çalışmaları ne durumda?
Tesis olmayan bir yerde altyapı çalışmaları ne kadar başarılı olabilirse işte o kadar başarılı. Bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Belediye Başkanımız bizlere bir söz verdi. Umarım sözünü yerine getirebilir. Bizler taleplerimizi ilettik, şimdi kendisinden bu konuda hem destek hem de bilgi bekliyoruz.