Bir yılan hikayesi: İTÜ Maçka Yerleşkesi

Yılbaşının hemen ardından İTÜ Rektörlüğü tarafından mesnetsiz gerekçelerle mahallelilerin geçişine kapatılan İTÜ Maçka Yerleşkesi’nde gerilim sürüyor. Mahalleliler, yol geçişe açılana kadar eylemlerini sürdürmekte kararlı.

Vişnezade, Muradiye, Teşvikiye ve Harbiye mahallelerinin tam ortasında yer alan İTÜ Maçka Yerleşkesi’nde mahalle halkının kestirme geçişini engelleyen keyfi karar sebebiyle gerilim sürüyor. İTÜ Rektörlüğü tarafından Ocak ayında uygulamaya konan bu kararın iptal edileceği ve yeniden mahallelilerin geçişi kullanabileceğine ilişkin söylentilerin gerçek olmadığı bir kez daha ortaya çıktı.
Cuma günü bir araya gelen İTÜ Komşu Dayanışması üyeleri bir kez daha Hüsrev Gerede Caddesi’ndeki girişle Valideşme kapısında güvenlik görevlileriyle karşı karşıya geldi. 

YANLIŞ HABERLERE İTİBAR ETMEYİN!
Girişlerde, İTÜ’ye ait restorana gidenlere izin verilirken mahallelilere geçiş izni ise güvenlik görevlilerin keyfine bırakılmış durumda. Şişli Belediyesi’nin Hüsrev Gerede Caddesi girişine bir kaldırım yapmasını isteyen İTÜ Rektörlüğü’nün, geçişleri iki hafta açacağına söz vermesine karşın, henüz bu sözünü tutmadığı ortaya çıktı. Cuma günü Şişli Belediyesi yetkililerinin yerleşke girişine gelip kaldırım yapımı için tespit yaptıkları öğrenildi. Belediye sözünü tutarken, rektörlüğün, geçişin yeniden açılması için yol yapımını beklemesinin sebebi anlaşılabilmiş değil. 

ORTADA YETKİLİ YOK!
Mahalleliler yolun serbest geçişe açılmasına kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtiyor. Ancak İTÜ yetkililerinden resmi bir açıklama yapılmıyor. Halkla güvenlik görevlileri karşı karşıya bıraktırılıyor. Bugüne kadar halka gerekçe gösterilen münferit ya da hayal ürünü olaylarla ilgili güvenlik görevlilerine ezberletilen açıklamaların çoğu mesnetsiz. Geceleri fuhuş yapıldığı, içki içildiği, uyuşturucu partileri düzenlendiği gibi gerekçeleri güvenlik görevlilerinin iddia etmesi ise hepsinden daha akıldışı. “Zaten güvenlik görevlileri bu tür olayları engellemek için yok mu?” sorusuna yanıt verecek bir yetkili bulmak ise imkansız.
Mahalleliler bir an önce rektörlüğün bu mesnetsiz kararından vaz geçmesini istiyor ve eylemlerine devam edeceklerini belirtiyorlar. İTÜ Komşu Dayanışması gelecek hafta hem Şişli Belediyesi yetkililerinden bilgi alacak hem de yerleşkenin Beşiktaş sınırları içinde kalan bölümü için Beşiktaş Belediyesi ile bir görüşme yapacak. Ayrıca dört mahallenin muhtarlarının da meseleye mahalle halkıyla birlikte müdahil olmasını talep edecek. 

İNŞAAT, RESTORASYON VE YALANLAR
Tüm bu gerilim arasında, kız yurdu olacağı belirtilen bir inşaatın yapımı sürüyor. Yine Maçka Parkı çıkışındaki yapının restorasyonu da sürüyor. Maslak’a taşınan Yabancı Diller Bölümü öğrencileri, yerleşkenin ‘öğrencisizleştirilme’sinin ve restorasyon çalışmasının yeni bir rant projesinin ilk adımı olmasından endişeli...