Bomonti Bira Fabrikası’nın hukuksuzca yıkıldığı tekrar kanıtlandı

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın Diyanet’e tahsis edilmek için yıkılması ile ilgili TMMOB’un açtığı davanın bilirkişi raporları hukuksuz yıkımı bir kez daha belgeledi. Bilirkişi heyeti, yıkımın kamu yararına, mevzuata, yasaya uygun olmadığını ifade etti.

TMMOB İstanbul Büyükken Şubesi’nin tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın Diyanet’e tahsis edilmek üzere yıkılmasına ilişkin açtığı davada bilirkişi raporları açıklandı. Bilirkişi heyeti, raporda yıkımın yasalara ve yönetmeliklere uygun olmadığını belirtti. İstanbul’un erken sanayi yapılarından olan ve korunması gereken Bomonti Bira Fabrikası, geçtiğimiz yıl tüm itirazlara rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği izinle yıkıldı. Kültür varlığı sayılan yapının yıkımsa yönelik açılan davada bilirkişi tespitleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kararının hukuksuz olduğu ve yıkımın önünü açan İstanbul 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun suç işlediği belgelendi.

Mimarlar Odası Tepki Gösterdi

TMMOB Mimarlar Odası Istanbul Büyükkent Şubesi, hukuksuz karara ve işlenen suça yönelik açıklamada bulunarak, ‘’Tarihi Bomonti Bira Fabrikası artık yok. Ancak söz konusu bilirkişi raporu kültürel mirasımızın korunması, buna benzer davalarda yargı sürecinin tamamlanmasının beklenmesi gerektiğini bir kez daha göstermiştir. Odamız, Anayasa’dan kaynaklanan hak ve yükümlülükleri uyarınca kültürel mirasımızın tahrip edilmesine izin vermeyecek, bu doğrultuda yürüttüğü mücadelesini sürdürmeye devam edecektir.’’ dedi.Ne Olmuştu?
Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın yıkımı öncesinde kurulan Bomonti Hepimizin İnsiyatifi etrafında toplanan çok sayıda yurttaş yıkıma karşı çeşitli eylemler gerçekleştirmişti. Protesto etkinlikleri ve basın açıklamaları ile Bomonti Bira Fabrikası için mücadele veren Bomonti Hepimizin İnsiyatifi, yakın zamanda yeniden eylemliliğe geçmeye başlayacak.