Şişlililer İTÜ Rektörlüğü’nün kararına üçüncü kez itiraz ettiler

“Mensuplarımıza daha güvenli bir yerleşke sunmak amacıyla, ‘Maçka Yerleşkesi Güvenlik Risk Analizi Raporu’ doğrultusunda, kampüs giriş kartı bulunmayan ziyaretçilerin giriş izinleri kaldırılmıştır” açıklamasını sunan Rektörlüğün kaygısına anlam veremeyen Şişliler, yolu yayalara kapatmanın bir çözüm olmadığını ifade ettiler. Daha önce karara iki kez itiraz ederek, herkese açık olan alanın kapatılması yerine ortak bir çözüm talebinde bulunmuş Şişlililer konunun muhatabıyla görüşemeyince, üçüncü kez bir araya geldiler.

Tehdit mahalleli mi?
Yerleşkenin mensupları için bölgeyi ‘daha güvenli hale getirmenin’ yolunun yasaklamalardan değil; artırılmış güvenlik önlemlerinden geçtiğini vurgulayan Şişlililer, Rektörlüğün kararının ardındaki
asıl nedeni de sorguladılar. ‘Bir rektör halka açık alanı nasıl yasaklayabilir?’ sorusunun yankı bulduğu eyleme katılanlar arasında rektörlüğün kar amacı güttüğüne, bir rant projesi tasarladığına yönelik şüpheleri olduğunu belirtenler de vardı.

Görüşme için söz verildi
18.00’de başlayıp 18.30’a kadar süren eyleme katılan Şişlililerle konuşmak üzere talimat verilmiş güvenlik görevlisi, bölge sakinlerinin taleplerinin Rektörlüğe iletileceğine, bu defa bir çözüm yolu bulunması için gayret edileceğine yönelik eylemcilere söz verdi. Rektörlükle görüşme ve uzlaşma sağlanmadığı takdirde Şişlililer eylemlerini tekrarlayacaklarını vurguladılar.