Gülbahar ve Mecidiyeköy Mahalleleri 2023 katılımcı bütçesini konuştu

Şişli 2023 yılı katılımcı bütçesini konuşmaya devam ediyor. Gülbahar ve Mecidiyeköy Mahalleli komşular, Muhtar Sokak’ta yapılan Benim Bütçem toplantısında bir araya geldi.


Saat 17.45’te müzik dinletisiyle birlikte mahalleliler sokağı doldurmaya başladı. Ardından Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin açılış konuşmasını yaptı.
“BU MİKROFONDA ÖZGÜRCE İSTEDİKLERİNİZİ SÖYLEYİN”

Keskin, “Benim Bütçem’in geçen yıl sizlerden aldığımız talepleri nasıl harcadığımız, nasıl harcadığımız ve ne kadarını harcayamadığımızla ilgili huzurunuzdayız. Benim gerçekleşmesini istediğim bir tek şey var o da bu Belediye’yi beraber yönetmek. Size bunun için katılımcı bütçeye katkı sunun, katılın, eleştirilerinizi sunun ve eksiklerimizi beraber tamamlayalım diyorum. Sunumdan sonra mikrofonu size vereceğiz, bu mikrofonda özgürce istediklerinizi söyleyin” şeklinde konuştu.

Keskin’in yaptığı açılış konuşmasının ardından Benim Bütçem sunumu yapıldı. Şişli’nin, Gülbahar ve Mecidiyeköy Mahallelerinin 2022 yılında belirlediği katılımcı bütçenin nereye, nasıl ve ne kadar harcandığı açıklandı.

“BENİM NE KADAR OYUM VARSA SİZİN DE O KADAR OYUNUZ OLACAK”

Sunum sırasında Keskin, Benim Bütçem gönüllü portalını oluşturduklarını dile getirerek “Her geçen gün gönüllü kadromuz artıyor. Siz de çalışma kadromuza katılın ve dünyada pek çok başarılı örneği olan katılımcı bütçeyi hayata geçirelim. Burada ben size söz veriyorum; sizin gibi bir oyum var. Sizinle birlikte yönetirsek benim ne kadar oyum varsa sizin de o kadar oyunuz olacak. Bazı meselelerde anlaşamayacağız, bazı meseleleri farklı düşüneceğiz. Ama bunun bizim zenginliğimiz olduğunu bilmenizi rica ediyorum.” diyerek toplantıya katılan mahallelilere gönüllü olma çağrısı yaptı.

YURTTAŞLAR ÖNERİ VE TALEPLERİNİ SUNDU

Benim Bütçem sunumunun ardından söz yurttaşlara geçti. İlk olarak engelli bir yurttaş söz alarak yaşadığı sorunları anlattı. Özellikle ulaşım konusunda şikayetleri olan yurttaş, engellilerin de katılabileceği kültür turları talebinde bulundu.

Gülbahar Gönüllüleri’ni temsilen gelen bir mahalleli Şekerciler ve Sütçüler Sokak’ta bakılan kedilerin sık sık arabalar tarafından ezildiğini dile getirdi. Bu iki sokağa da kasis yapılması taleplerini Keskin’e aktaran yurttaş aynı zamanda yavru kediler için ek mama ihtiyacı olduğunu belirtti.

Şahinler Sokak’ta oturan bir mahalleli, sokağın asfaltlama ve ışıklandırmasının iyileştirilmesini ve sokak sakinleri olarak iki yanına ağaç dikilmesini istediklerini söyledi.

Toplantıya katılan Gülbahar ve Mecidiyeköylü çocuklar, top oynamak için alana ihtiyaçları olduğunu söyledi. Söz alan bir çocuk “Yaz ayında sürekli top oynamak istiyoruz ama her zaman burada çok insan oluyor. Başka yerde oynamaya çalışıyoruz ama alanlar genelde kötü” ifadelerini kullandı.

“YAPMAMIZ GEREKEN ETFAL’İ ŞİŞLİ’YE YENİDEN KAZANDIRMAKTIR”

Hava karardıktan sonra söz alan bir yurttaş, Seyrantepe’ye taşınan Etfal Hastanesi’ne gidemediklerini ifade ederek bir minibüs veya otobüs imkanı sağlanması ihtiyacını dile getirdi. Yurttaşın sözlerine yanıt veren Keskin “Ulaşım olanaklarını zorlayacağım. Ama bizim, sizlerin de yapması gereken Etfal Hastanesi’ni Şişli’ye geri kazandırmaktır. Bir Etfal platformu kuruldu, sizler de vatandaşlar olarak bu etkinliği yapan arkadaşların yanında durup sesinizi yükseltebilirsiniz.” dedi.

“FİKİRLERİNİZ VE PROJELERİNİZ VARSA GÖNÜLLÜ OLUN”

Son olarak konuşan Benim Bütçem Mahalle Sözcüsü Dilek Arslan Tetik, “Daha güzel çalışmalara imza atmak istiyoruz. Sizlerin de fikirleriniz ve projeleriniz varsa gönüllü olun. Halkın isteklerini belediyeye taşımak anlamında bunlar da bize düşen görevler.” sözlerini kullandı.

BENİM BÜTÇEM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

Şişli, katılımcı bütçesini konuşmaya devam edecek. Eskişehir, İnönü, Bozkurt ve Ergenekon Mahalleli komşular 10 Ağustos Çarşamba günü saat 17.45’te Eskişehir Mahallesi’ndeki Aktaş Sokak’ta toplanacak.