Merkez Mahallesi yenilenen Sıracevizler Parkı’nda Benim Bütçem toplantısında buluştu

Şişli Kent Konseyi ve Şişli Belediyesi öncülüğünde sürdürülen Benim Bütçem toplantıları devam ediyor. Merkez Mahalleli komşular, önümüzdeki yılın katılımcı bütçesini konuşmak için Sıracevizler Parkı’nda bir araya geldi.


Toplantı saat 17.45’te müzik dinletisiyle başladı. Yavaş yavaş parkı doldurmaya başlayan yurttaşlar müzik eşliğinde sohbet etti, aşure paylaştı.

7’DEN 70’E HERKES İÇİN OY

Toplantının açılış konuşmasını yapan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Merkez Mahallelileri selamladı. Katılımcı bütçe sürecinin başlangıç ve gelişim süreçlerini özetledi. Benim Bütçem çalışmalarına çocukların da katılımını hedefleyerek hareket ettiklerini ifade eden Keskin, “Biz 7 yaşından itibaren, 7’den 70’e herkesin oy kullanabileceğini söyledik. 11 yaşında bir genç çocuk, diğer adaylardan daha fazla oy alıp komitemizde çocuklar adına yer aldı. Sizlerin görüşleri bizler için çok önemli.” ifadesiyle toplantıya katılmış olan çocuklara seslendi.

Ardından tüm Benim Bütçem toplantılarında yapılan Benim Bütçem sunumu yapıldı. Geçtiğimiz yıl Şişli’nin tüm mahallelerinde belirlenen katılımcı bütçede nelerin yer aldığı ve nasıl kullanıldığına ilişkin toplantıya katılan yurttaşlara bilgi verildi. Merkez Mahallesi’nin belirlediği 11.226 TL’lik bütçenin mahallelinin hangi talepleri için kullanıldığı da açıklandı.

“ETFAL’İ SİZLERİN DE DESTEĞİYLE GERİ ALACAĞIZ”

Benim Bütçem sunumunun ardından geçtiğimiz haftanın katılımcı bütçe çalışması hakkında konuşan Muammer Keskin, ‘Çürük’ olduğu gerekçesiyle Seyrantepe ve Sarıyer’e taşınmak istenen Şişli Etfal Hastanesi’ne değindi. “Şu anda 2 devlet hastanemizden bir tanesi kaldı. Okmeydanı Cemil Taşçı Hastanesi bu yükü kaldıramıyor. Etfal Hastanesi’ne vatandaşlarımız gidiyordu ve birçoğunun başka bir yerde tedavi olacak imkanı yok. Etfal’i sizlerin de desteğiyle geri alacağız.” şeklinde konuştu.

MAHALLELİLER ÖNERİLERİNİ PAYLAŞTI

Keskin’in konuşmasının ardından yurttaşlar da söz olarak önerilerini, eleştirilerini ve taleplerini paylaştı.

7 yaşında bir yurttaş, bisiklet süremediğini ifade ederek Belediye’den kullanışlı bir bisiklet yolu talebinde bulundu.

Bir başka yurttaş, dar sokaklarda trafik sıkışıklığı ve tüm dükkanların ürünlerini kaldırımlara çıkarması nedeniyle yayaların yürüyüş alanının daraldığını ve konuya bir çözüm getirmeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Basketbolsever bir mahalleli, Sıracevizler Parkı’ndaki basketbol sahasının basketbol oynamaya uygun olmadığını ve futbol oynamak isteyen çocuklarla basketbol oynamak isteyenler arasında karmaşa oluşabildiğini söyledi. Bu talep üzerine Merkez Mahallesi Muhtarı Meriç Hamarat söz alarak, Muhtarlık binasının ön bahçesini, çocuklar için futbol alanı yapılması için Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün kontrol edebileceği önerisini yaptı.

Başka bir küçük yurttaş, arkadaşlarıyla Sıracevizler Parkı’nda oyun oynarken ellerinin kirlendiğini ve ellerini yıkayabilmek için tuvaletlere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yurttaşların görüş, öneri ve eleştirilerinin ardından Merkez Mahallesi Benim Bütçem toplantısı sona erdi.

BENİM BÜTÇEM TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

Gülbahar ve Mecidiyeköy Mahallelerinin Benim Bütçem toplantısı 9 Ağustos Salı günü saat 17.45’te Gülbahar Mahallesi Muhtar Sokak’ta yapılacak.