Şişli’de 19 Mayıs kutlamaları büyük coşkuyla başladı!

Şişli’de 19 Mayıs kutlamaları, 16 Mayıs Pazartesi günü Atatürk Evi Müzesi önünde yapılan etkinliklerle başladı. Seymenlerin halk oyunları gösterisi sonrasında, sanatçı Ali Altay’ın Ata Türküleri Konseri gerçekleştirildi.


Tam 103 yıl önce bağımsızlık ve kurtuluş mücadelesinin meşalesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları tarafından, Şişli’de yakıldı. 16 Mayıs 1919 tarihinde atılan ilk adımın yıldönümünde her yıl olduğu gibi dün (16 Mayıs) de Şişli Belediyesi görkemli bir organizasyon düzenledi.


Anma etkinliğine Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Şişli İlçe Başkanı Tamer Özcanlı, Belediye Meclis üyeleri, Şişli Belediyesi çalışanları, muhtarlar ve yüzlerce Şişlili katılım gösterdi.

ANKARA SEYMENLER KULÜBÜ DERNEĞİ’NDEN SEYMEN GÖSTERİSİ

Ankara Seymenler Kulübü Derneği Seymen gösterisi sergiledi. Seymenler, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’e dergi, plaket ve hediyelerini sunarken; Keskin de kendilerine Lozan Antlaşması’nın 100. yılı için hazırlanan kitabı takdim etti.

“ÖZGÜRLÜĞÜN ATEŞİ ŞİŞLİ’DEN YANDI”

Saatler ilerledikçe kalabalık gittikçe artarken, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin bir konuşma yaptı. Keskin şunları söyledi: “Tam 103 yıl önce arkamızda gördüğünüz bu binadan 16 Mayıs 1919, Mustafa Kemal bağımsızlığın ilk adımını bu evden attı. Özgürlüğün ve devrimin ateşini Şişli’den Samsun’a oradan da yurdun dört bir yanına yaktı. Karanlığı aydınlatan bu ateş hiçbir zaman sönmeyecek. Bağımsızlığa, bu toprağa aşkımız, Cumhuriyet değerlerine bağlılığımız sonsuza dek sürecek.”

“GELDİKLERİ GİBİ GİDECEKLER”

Gençlere seslenen Keskin, "Bazıları geleceğinizi önemsemeyebilirler, özgür düşünmenizden rahatsız olabilirler. Size bunları reva görenler geldikleri gibi gidecekler." ifadelerini kullandı:

“Gençler, biliyorsunuz Mustafa Kemal Atatürk, bu bayramı sizlere emanet etti. Bazıları gaflet ve delalet içinde olabilir. İşinizi, aşınızı, geleceğinizi dert etmeyebilir, özgür düşünceniz rahatsız edebilir. Ne giydiğiniz, ne yediğiniz rahatsız edebilir. Genç nüfus için beğenmezlerse gidebilir, diyebilirler. Merak etmeyin bunları diyenler, geldikleri gibi gidecekler. Biz, Cumhuriyeti kolay kurmadık. Biz, gençlerimizi sokakta bulmadık. Sizler her şeyin en iyisini hak ediyorsunuz. Şişli’den yola çıkılan bu ruh daima böyledir. Sizlere mutlu etmek, mutlu görmek bizim boynumuzun borcudur. Hepimiz Kuvay-i Milliye ruhu taşıyoruz.”

Keskin yaptığı konuşmanın ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu sahneye davet etti. Kaftancıoğlu, “Hak, hukuk, adalet sloganları, ıslıklar ve alkışlar eşliğinde sahneye çıktı. Kaftancıoğlu, Atatürk Havalimanı’na ve Maltepe Mitingi’ne çağrı yaptı:

“Sesimin ulaştığı sevgili Şişlililer, gençler. Madem Milli Mücadelenin ilk adımı Şişli’den atıldı. Madem o adımın atıldığı yerde birlikteyiz. Öyleyse, Cumhuriyetimizi, geleceğimizi, korumaya var mısınız? Güvencesizliğimizi, çocuklarımızın yenilen hakkını yeniden almaya var mısınız? Öyleyse lafı büyütmek yerine işi görünür kılmak zamanı. O zaman ben de sizleri yarın saat 11.00 de, Atatürk’e, doğaya, kente düşman olan herkese karşı sözümüzü söylemek üzere Atatürk Havalimanı önüne bekliyorum, bir. Cumartesi günü saat 18.00’de Genel Başkanımızın tüm dünyaya yaydığı adalet yürüyüşünü ikinci kez dünyaya duyuracağımız, herkes için adalet mitingine bekliyorum. Yüreğinde, zihninde, ruhunda eşitlik, adalet duygusu taşıyan kimliği, inancı ne olursa olsun, herkesi kucaklıyorum. Sayenizde Cumhuriyet sonsuza kadar yaşayacak.”

Konuşmaların ardından Ali Altay, Ata Türküleri konseriyle sahne aldı. Şişlililer türkülere ve marşlara hep birlikte eşlik etti.