Şişli’den Lozan’a Bir Kurtuluşun Öyküsü paneli: “O ışık yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor”

Şişli Belediyesi 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Dün saat 14.30’da Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşen panelde konuşmacılar Kurtuluş Savaşı sürecini akademik bir şekilde ele aldı.


 İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Gönen’in moderatörlüğünde gerçekleşen panele; Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melda Cinman, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülay Baran ve iktisatçı yazar Mustafa Sönmez panelist olarak katıldı. Panelin açılış konuşmasını ise Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin yaptı.

“O IŞIK BUGÜNÜMÜZÜ AYDINLATIYOR”


Keskin, Kurtuluş mücadelesinin ilk adımının Şişli’de atılmış olmasına dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:


“16 Mayıs 1919'da Şişli'den atılan o ilk adım, bizim için umut ışığı olmaya devam ediyor. Mustafa Kemal Atatürk ve yakın arkadaşlarının Şişli’deki Atatürk evinde yaptığı ve 19 Mayıs’ta Anadolu’ya taşıdığı ardından da dalga dalga büyüyen bu ışık geçmişimizi aydınlattığı gibi bugünümüzü de aydınlatmaya devam ediyor. Yıkılmış, parçalanmış, işgal edilmiş bir ülkeden, yepyeni umut dolu bir cumhuriyetin yüklemesi Lozan sayesinde gerçekleşmiştir.”


Keskin’in ardından panelin moderatörü Prof. Dr. Emre Gönen konuştu. Gönen, hakkında en fazla şehir efsanesi uydurulan antlaşmanın Lozan Antlaşması olduğunu belirtti. Gönen aynı zamanda Lozan’ın kendi türünde tek antlaşma olduğunu söyledi. Diğer antlaşmalarının İkinci Dünya Savaşı’na yol açtığını ancak Lozan’ın bu türde olmadığını belirtti. 


“MUSTAFA KEMAL’İN YOLUNDAN GİTMELİYİZ”


Panelin ilk konuşmacısı Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melda Cinman oldu. Cinman, Osmanlı’nın son dönemlerini anlatarak, “24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan, 100 yıllık değildir. Hep olacaktır. Ancak Sevr süreci bitmemiştir. İçteki ve dıştaki mihraklar Sevr’i ayakta tutmaya çalışmaktadır. Mustafa Kemal’in ve ilkelerinin yolundan ayrılmamak lazım. Mustafa Kemal’in çizgisi antiemperyalizm, çağdaşlaşma ve tam bağımsızlıktır.”


Bir diğer konuşmacı ise Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülay Baran oldu. Baran bağımsızlık mücadelesinin yansımalarını anlattı. 19 Mayıs’ın ülkeyi cumhuriyete götürdüğünü beliren Baran, kurtuluş mücadelesi dönemindeki fotoğraflarla sunumunu gerçekleştirdi. Baran, “19 Mayıs’lar her birimiz için Atatürk’ü yeniden okumak ve anlamak konusunda ilk adımımız olmalı.” dedi.


Panelin son konuşmacısı İktisatçı Yazar Mustafa Sönmez, kurtuluş mücadelesi döneminde yaşananlardan günümüz için çıkarmamız gereken derslerin öneminden bahsetti. Sönmez, “Toplumun direnme ve karşı çıkma gücü hep vardır. 19 Mayısların yaşanmasında bunu etkisi vardır. Bu ruhun olması sayesinde teslim olmuyor bu ülke.” dedi.


Panel izleyicilerden gelen soruların yanıtlanması ile devam etti.