"Aş Ortağım" projesi, Şişli'deki işletmelerin desteğiyle büyüyor

Şişli Belediyesi’nin hayata geçirdiği “Aş Ortağım” projesi, katkı sağlayan işletmelerin de desteğiyle büyümeye devam ediyor. Bu işletmelerde satışı gerçekleştirilmemiş olan ürünler ihtiyaç sahibi hanelere ulaştırılıyor.


Şişli Belediyesi, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Türkiye ve Fazla Gıda iş birliğiyle sıfır gıda atığı ve sıfır açlık hedefine ulaşmak amacıyla “Aş Ortağım” projesi hayata geçirildi.

Türkiye’de ilk kez uygulanan bu proje çerçevesinde gıda sektörü işletmelerine ait satışı gerçekleştirilememiş olan fazla ürünler, Şişli Belediyesi ekipleri vasıtasıyla ihtiyaç sahibi hanelere ulaştırılıyor.

Aş Ortağım projesi, nihai olarak gıda israfını azaltmak ve ihtiyaç sahibi grupların güvenli ve taze gıdaya erişimini sağlamayı amaçlıyor.

Şişli belediyesi, projenin başladığı günden bu yana, toplam 10 bin 302 adet ürünün israftan kurtarıldığını açıkladı. Ayrıca yine Belediyeye göre proje; Şişli’deki 21 işletme ihtiyaç sahibi bireylere destek sağladı, 150 yurttaş güvenli ve taze gıdaya erişim sağladı.

Belediye, Aş Ortağım projesine desteğini sunan şu işletmelere de teşekkür etti:

Taş Değirmenli Fırın, Eklercim Kurtuluş, Kovan Fırın Elmadağ, Örnek Börek, Zebil Pastanesi, Asrın Börek, Mecidiyeköy Fermenté, Kovan Fırın Harbiye, Kartepe Fırın, Ovam Fırın, Esin Pastanesi, Çaycı Beşiktaş, Asya Fırın, Öz Karadeniz Fırın, Seçkin Börek, Kovan Fırın Mecidiyeköy, Üstün Palmie Pastanesi, GASTO, Asrın Börek Fulya, Dükkann, Kule Fırın Baruthane