“Benim Bütçem” hayata geçiyor, Şişli yeşilleniyor

Benim Bütçem çalışmasıyla son 3 ayda Şişli’nin mahallelerinde 350 ağaç dikildi.


Şişli ile ilgili alınan kararlara yurttaşlar doğrudan ve aktif olarak katılıyor. Katılımcı bütçe çalışması “Benim Bütçem” ile yurttaşlar, bütçenin nerelere ve nasıl harcandığını biliyor, tercihlerini oluşturuyor, önceliklerini belirliyor. Yurttaşların aldığı kararlarla birlikte, son 3 ayda Şişli’de dikilen ağaç sayısı 350’yi buldu. 

Benim Bütçem çalışması geçen yıl Şişli Kent Konseyi ve Şişli Belediyesi öncülüğünde hayata geçirildi. Şişli’nin 25 mahallesinde yapılan toplantılarla, www.benimbutcem.com adresinden dijital katılımla ve mahallelerde oluşan Mahalle Bütçe Komitelerinin her mahalledeki ihtiyaç ve öncelikleri belirlemesi ile oluşan talepler, Şişli Bütçe Konseyi tarafından son hale getirilerek Şişli Belediye Meclisine sunuldu. Belediye Meclisi, geçen yıl Ekim ayında Şişli’nin ilk katılımcı bütçesini onayladı. 

Katılımcı Bütçe-Benim BÜTÇEM çalışmasında, Şişli Belediyesinin 800 milyon tutarındaki 2022 bütçesinin % 14’üne denk gelen 113 milyon TL’lik kısmı, mahallelerden toplanan ihtiyaç ve önceliklere göre Katılımcı Bütçe olarak belirlendi. Bu rakam, ücret ve zorunlu giderler dışındaki 219 milyon TL’lik yatırım ve faaliyet bütçesinin yüzde 51,56’i. 

Yurttaşların kararlarıyla hayata geçen katılımcı bütçe ile ring seferleri ve kültür turları düzenlenmeye başladı. Üç ayda katılımcı bütçe ile Şişli’nin farklı mahallelerinde yurttaşların tercih ettiği alanlarda ağaçlandırma yapıldı. Bu süre içerisinde Şişli’de sadece katılımcı bütçe ile dikilen ağaç sayısı 350’yi buldu.