Mahalle Mutfakları’nın ilki Merkez Mahallesi’nde açıldı

Mahalle Mutfakları’nın ilki Merkez Mahallesi’nde hizmete açıldı. Şişli Belediyesi tarafından tüm mahallelerde açılması hedeflenen Mahalle Mutfakları, ev kadınlarına istihdam olanakları yaratmanın yanı sıra, mahallelinin de sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmasında farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Şişli”de kadın istihdamına doğrudan katkı sağlayacak, doğal ve sağlıklı beslenme kültürünü mahallelillerle buluşturucak Mahalle Mutfakları’ndan ilki Şişli Merkez Mahallesi’nde hi

Şişli Belediyesi tarafından hizmete açılan Merkez Mahallesi Mahalle Mutfağı’nda eğitim alan ev kadınları sağlıklı ürünlerle yapacakları yemekleri, gıdaları tüketici kooperatifleri aracılığıyla satışa sunarak kazanç da sağlayabilecek, aile ekonomisine katkıda bulunacak.


BİRLİKTE ÖĞRENMEK VE ÜRETİM
Mahalle Mutfakları’nda, eğitim ve atölye çalışmalarıyla, sağlıklı yaşam ve beslenme bilinci de yaygınlaştırılacak. İlk aşamada, işlenmemiş ve yarı işlenmiş gıdalardan ekşi mayalı ekmek, yoğurt, turşu, tarhana, salça gibi ürünler üretilecek. Üretim süreçlerinde salamura, füme, kurutma, marine gibi geleneksel yöntemler tercih edilecek. Endüstriyel hazır gıdalar nedeniyle yok olmaya yüz tutmuş geleneksel mutfağın canlandırılarak sağlıklı ve besleyici sofraların kurulması, kimyasal işleme tâbi tutulmamış doğal temizlik ve hijyen ürünlerinin kullanımının yaygınlaştırılması bir diğer hedef.

YEREL DAYANIŞMA İÇİN BİR ADIM
Mahalle mutfakları aynı zamanda kentlilik, komşuluk ve dayanışma bilincini harekete geçirerek bir taban örgütlenmesi yaratmayı amaçlıyor. Kadın öncelikli istihdam yaratılması ve yerelde işsizliğin ve kent yoksulluğunun azaltılması da temel amaçlardan biri. 

KADIN İSTİHDAMINA DESTEK
Şişli Belediyesi Sosyal Destek Müdürlüğü bünyesinde kurulan Mahalle Mutfakları’nın, mahallenin üretim zincirinin bir parçası olabilmesi için gıda ve temizlik malzemeleri üretecek kadroların sürdürülebilirlik esasıyla oluşturulması ve eğitilmesi gerekiyor. Kadın istihdamını önceleyen Mahalle Mutfakları bu kapsamda, öncelikli olarak çalışmayan kadınların projeye katılımını amaçlıyor. Mahalle Mutfakları’nda çalışmaların, mahallenin fiziksel, demografik, kültürel ve sosyo-ekonomik yapısı gözetilerek ve her bireyin özel ihtiyaçlarını da kapsayacak şekilde gerçekleştirilmesi hedefleniyor.