Nişantaşı Üniversitesi, Şişli Belediyesiyle iş birliği protokolü imzaladı  

Nişantaşı Üniversitesi, istihdam sağlamaya yönelik kapasite geliştirme programı için Şişli Belediyesi ile iş birliği dahilinde eğitim protokolünü imzaladı. Projede eğitim ve istihdam alanlarının geliştirilerek sürdürülebilir kılınması amaçlanıyor.

Bireysel ve toplumsal dayanıklılığın geliştirilerek korunmasının ve sürdürülebilir yaşam koşullarının desteklenmesinin hedeflendiği projeye katkılarını sunan Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın ve Şişli Belediyesi Başkanı Muammer Keskin bu ortak amaçta bir araya gelerek protokolü imzaladılar.
Hizmetlerini hayata geçirirken Şişlililerin yaşam standartlarını geliştirmeyi ve korumayı hedefleyen Şişli Belediyesi’nin geçtiğimiz yıldan bu yana sağladığı istihdam koşulları ise şu şekilde:

- Geçen yıl açılan Sosyal Mutfak, Dikimevi, Mahalle Mutfağı ve yakında hizmet vermeye başlayacak Gıda Bankamız ile birlikte 22’si göçmen, 30’u kadın olmak üzere toplam 44 kişi istihdam edildi.

- Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GIZ) ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) işbirliğinde hayata geçirilen Sosyal Mutfak’ta uygulamalı aşçılık eğitimleri veriliyor. Eğitimlere katılarak sertifikalarını alan Şişlililer, İŞKUR’a ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle açılan İstihdam Ofisine kayıt yaptırıp daha yetkin bir şekilde iş arayabiliyor.

- Merkez Mahallesi’nde ilkinin açıldığı Mahalle Mutfağı bir üretim alanı, eğitim ve atölye çalışmalarının yapıldığı bir okul ve başta kadınlara olmak üzere Şişlililere istihdam sağlayacak bir merkez olarak planlandı. Mutfakta usta aşçılar ve eğitmenlerle birlikte ekşi mayalı ekmek, yoğurt, turşu, tarhana ve salça üreten Şişlililer bu dayanıklı gıdaları kazanca dönüştürüp ev ekonomilerine katkı yapabiliyor.

- Sürdürülebilir yerel çözümler sunmak amacıyla açılan Dikimevi’nde dikim ve tekstil  alanında eğitimler veriliyor. Bu eğitimlere katılan Şişlililer daha yetkin bir şekilde iş arayabiliyor veya kendi işini kurabiliyor.

- İnönü Mahallesi’nde bulunan merkez yenilenerek modern bir çehreye kavuşturuldu ve burada Mahalle Evlerinin ilki faaliyete geçirildi. Mahalle Evi’nde kadın, çocuk, genç, yaşlı, engelli ve göçmenler başta olmak üzere tüm Şişlililere yönelik eğitim ve atölyeler düzenleniyor. 

PROTOKOL MADDELERİ BU AMACA HİZMET EDECEK
Şişli Belediyesi’nin Nişantaşı Üniversitesi’yle imzaladığı protokolün maddeleri ise şu şekilde;
- Kurumsal kapasite geliştirmeye yönelik bu protokolle, ara iş gücü geliştirme programları kapsamında sertifikalı eğitim kursları düzenlenecek.

- Nişantaşı Üniversitesi ile belirlenecek alanlarda açılan hibe programlarına, ulusal ve uluslararası fon kaynaklarına yönelik proje geliştirilecek. 

- Yaşam boyu öğrenme merkezleri ile meslek edindirme ve istihdam sağlamaya yönelik kapasite geliştirme programları oluşturulacak.