Şişli Komşu Kart Sağlık Protokolü imzalandı

Geçen yıl Aralık ayında başlatılan Şişli Komşu Kart hizmeti, Şişli Belediyesi tarafından çeşitlendirilerek güçlendirilmeye devam ediyor. Bunun için belediye, 8 Haziran 2021 tarihinde Şişli Komşu Kart Özel Hastane İndirim Protokolünü imzaladı.


Şişli Belediyesi, Şişli Komşu Kart hizmetiyle yeniden değerlendirilme olanağı olan ambalaj atıklarını Şişlililerin yaşadığı sokaklara giderek topluyor ve geri dönüşümlerini sağlıyor. Komşu Kart hizmetinin nasıl verildiği ve fonksiyonları ise şu şekilde:

- Aralık ayı itibarıyla 34 personelle Komşu Kart birimi oluşturuldu ve 14 ekiple sekiz mahallede, 33 bin 708 Şişlili evlerinde ziyaret edilerek, 13 bin 68 adet Şişli Komşu Kartı hanede bulunan kadınlara teslim edildi. 

- İhtiyaç sahibi ailelere verilen ayni nakdi yardım Ocak 2021’de Şişli Komşu Kart’a taşındı ve bugüne kadar 1558 ihtiyaç sahibi Şişliliye sosyal destek amaçlı kartlar elden ulaştırıldı.

- Ocak 2021 itibarıyla Şişli Komşu Kart dağıtılan mahallerde ambalaj atıkları, oluşturulan ekiplerle toplanmaya başladı. Beş ayda yedi mahallede 53 ton ambalaj atığı toplandı ve karşılığında Şişlililere 14 bin 743 TL ödeme yapıldı. Ülke ve aile ekonomisine katkı sağlarken çevre de korundu. Toplanan ambalaj atıklarının doğaya karışmaması sonucunda yaklaşık olarak 134 ton eşdeğer karbonun salınmasını engellenerek, 80 araç trafikten eksiltildi.


ŞİŞLİ KOMŞU KART'A YÜKLENEN PARAPUAN NEDİR?
Şişlililerin geri dönüşüme yaptıkları katkıyı desteklemek için biriktirdikleri ambalaj atıklarının miktarı ve türüne göre Şişli Komşu Kart’larına PARAPUAN yükleniyor. Komşu Kart, sağlık, indirim ve sosyal destek dâhil 5 farklı fonksiyon sunuyor.

- “İndirim Kart” fonksiyonu ile Şişlililer kartlarında biriken PARAPUAN’larla VISA kartın geçerli olduğu tüm işletmelerde indirimli alışveriş yapabiliyor. İsterlerse alışveriş yerine biriken PARAPUAN’ları ile Şişlili bir öğrenciye burs verebiliyorlar. 

- “Sosyal Kart” fonksiyonu ile ihtiyaç sahibi Şişlililer, belediyenin sosyal hizmetlerinden ve desteklerinden çok daha hızlı ve kolay şekilde faydalanıyor. 

- Şişli Komşu Kart ile tüm Şişlililerin bütünsel sağlıklarının korunmasu için verilen hizmet ve destekleri de yaygınlaştırılıyor. “Sağlık Kart” fonksiyonu ile Şişlililer Şişli’deki özel hastane, diş polikliniği, fizik tedavi merkezleri, güzellik ve estetik merkezlerinin hizmetlerinden indirimli faydalanabiliyor. 

- 31 özel sağlık kuruluşu ile imzalanan bu protokolle Şişli Komşu Kart sahibi Şişlililerin sağlığa erişim imkânları çoğaltılıyor. 

- Şişliler, Şişli Belediyesi’nin işbirliği yaptığı sağlık kuruluşlarından alacakları hizmetlerde yüzde 5 ila 50 oranındaki indirimlerden yararlanabilecekler. 

DETAYLAR "ŞİŞLİ KOMŞU KART" İNTERNET SİTESİNDE
Protokolde imza atan hastaneleri, tıp merkezlerini, göz hastanelerini ve Şişli Komşu Kart sahibi Şişlililere sundukları indirimler “Şişli Komşu Kart” internet sitesinde bulunuyor.

Ayrıca;
Şişlililer, çevre polikliniklerde temel sağlıktan diş sağlığına, kadın doğumdan çocuk hastalıklarına kadar pek çok branşta ücretsiz muayene olabiliyor. 
- Çevre polikliniklerde pek çok testi ücretsiz olarak yapılıyor.
- Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezi açıldı.
- Yaş almış ve engelli Şişlililere evde sağlık hizmeti sunarak hayatları kolaylaştırılıyor. 
- Ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmetleri veriliyor.