Şişli95 programının lansmanı yapıldı: “Ülkemizde ilk 3 yaş grubundaki çocukların 3'te 1'i yoksulluk içinde büyüyor”

Şişli Belediyesi’nin, anne-bebek ilişkisini daha sağlıklı hale getirmek için Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Bebek95 Birimi ile birlikte başlattığı Şişli95 programının lansmanı yapıldı.

   Şişli95 Projesi kapsamında Şişli Belediyesi’nde çalışan 10 kadın personel, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından eğitim aldı. Eğitim kapsamında annelere destek başlatıldı. 

Proje kapsamında annelere sosyal, psikolojik ve duygusal açıdan destek verilerek çocuğun gelişimini takip edebilmek adına anneleri hamileliğin son 3 ayında iki haftada bir ziyaret ederek program uygulanmaya konmuştu.


“ÇOCUKLARIN DENEYİMİNİ DEĞİŞTİREBİLİRİZ”


Lansmanda Bebek95 ekibinin öğretim üyelerinden Dr. Nihal Yeniad Bebek95 Programı’na dair bilgilendirme yaptı. Yeniad, “Çocukların içinde bulunduğu deneyimi değiştirebilirsek topluma büyük bir katkı yapabiliriz. Ailelere ulaşabilmenin en iyi yolu yere yönetimlerle çalışabilmek.” dedi.


Şişli95 projesinin ev ziyaretçilerinden, Şişli Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü personellerinden Aysun Öztürk de projeye dair deneyimlerini aktardı. Öztürk konuşmasında şu ifadelere yer verdi:


“Proje kapsamında tek başına çocukla değil annelerle de ilgi ve alakamız, annelerden de geri dönüşler almamızı sağladı. Aileler tarafından yolumuzun gözlendiğini bilmek motivasyonumuzu iki katına çıkardı.


Konuşmacıların ardından projede yer alan anneler Nahide Güneş ve Reşide Baş da lansmanda söz aldılar.


Lansmanda son olarak Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin konuştu. Keskin, "Ülkemizde ilk 3 yaş grubundaki çocukların 3'te 1'i yoksulluk içinde büyüyor. Şişli95 programı eşit ve erişilebilirlik felsefesi ile oluşturuldu.” dedi.