Yaşanabilir bir dünya için ekolojik mirası korumak: Şişli Komşu Kart

Şişli Belediyesi tarafından 2020 yılı aralık ayında başlatılan Komşu Kart projesi hem dayanışmayı öne çıkarması hem de doğaya sağladığı yararlar nedeniyle örnek oldu. Kart, birçok indirim olanağı sunmasının yanında geri dönüşüm için de oldukça önemli. Komşu Kart sahipleri topladıkları ambalaj atıkları sonucunda sağlık hizmetlerinden dahi indirimli olarak faydalanabiliyor.

Şişli’de toplumcu belediyeciliğin örneklerinden biri olan Komşu Kart projesi, yaklaşık bir yıldır hem çocuklara yaşanabilir bir dünya bırakmak hem de ekolojik mirası korumak amacıyla başarıyla sürdürülüyor. Proje, aynı zamanda Şişlililerin doğal kaynakların sınırlılığı ve geri dönüşümün önemi hakkında da daha duyarlı olmasına ön ayak oluyor. Toplumcu belediyeciliğin getireceği faydaların da kamuoyu nezdinde görünür olmasına olanak sağlayan proje, yurttaşlara geri dönüşüm bilinci kazandırırken karta yüklenen para puanlarla pek çok indirimden de faydalanmalarını mümkün kılıyor. Şişli’de yaşayan ve evdeki atıklarını ambalaj atıkları ve evsel atık olarak ayırarak geri dönüşüme kazandıran yurttaşların kartlarına biriktirdikleri atık türü ve çokluğuna göre para puan yükleniyor. Biriken para puanlar VISA kartların geçerli olduğu tüm işletmelerde kullanılabiliyor. Ayrıca Şişli’de bulunan anlaşmalı iş yerlerinin avantajlarından da faydalanabiliyorlar. Dileyen kart sahipleri, biriktirdikleri para puanları bir öğrenciye burs olarak verebiliyor.

Kamu ve Doğa Yararı Komşu Kartla Sağlanıyor

Komşu Kart’ın sağlık kart fonksiyonu sayesinde Şişlililer, ilçelerinde bulunan özel sağlık kuruluşları, diş poliklinikleri, fizik tedavi, güzellik ve estetik hizmetlerinden indirimli olarak yararlanabiliyorlar. Kartın sağladığı avantajlardan bir diğeri ise Şişli’de yaşayan ihtiyaç sahibi yurttaşların Şişli Belediyesi’nin ayni, nakdi, gıda yardımı gibi yardımlarından kolaylıkla ve hızlı bir şekilde yararlanmalarına olanak tanıması. Kart, ayrıca hayvan sahiplerine Şişli’deki anlaşmalı veterinerlerde avantaj sağlıyor. 2020 yılı aralık ayından itibaren toplam 21.428 adet Komşu Kart, hanelere teslim edildi. Kart, geçtiğimiz yıldan bu yana amacına ulaşarak hem kamu yararı hem de doğa yararını gözetmeyi sağlayan bir araç oldu. 8 ayda 11 mahallede toplanan 119 ton ambalaj atığı karşılığında Şişlili yurttaşlara 34 bin lira ödeme yapıldı. Toplanan atıkların doğaya karışmaması sonucunda yaklaşık 301 ton eşdeğer karbon salınımı engellendi. Projenin tanıtım toplantısı ise 8 Temmuz’da Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şişlili vatandaşların katılımı ve Haluk Levent konseriyle gerçekleştirilmişti.