23 Temmuz 2024, Salı

ŞİŞLİ GÜNDEMİ

ÇAĞDAŞ, KATILIMCI, ÖZGÜR BİR ŞİŞLİ

SEMT TARİHİ / MAZİDEN KALAN

Kayıp demiryolunda güneş enerjili trenler sefere çıkacak

Kayıp demiryolunda güneş enerjili trenler sefere çıkacak

Birinci Dünya Savaşı’nın zor günlerinde kömür yokluğu çeken Osmanlı İmparatorluğu, Belgrad Ormanları’ndaki kömür yataklarını kullanmaya karar verir. Kömürün taşınması için bir demiryolu hattı kurulur. Silahtarağa Santrali bir süre bu tren yol usayesinde kömürüne kavuşur.

İETT GARAJI’NDAN AVM’YE<br>Şişli’nin göbeğinde bir dönüşüm

İETT GARAJI’NDAN AVM’YE
Şişli’nin göbeğinde bir dönüşüm

1912 yılında bugün Şişli’nin göbeği olan Cevahir AVM’nin yer aldığı arazide, atlı tramvay deposu ve ahırları hizmete girmişti. 1946 yılında atlı tramvaylar kalktığında elektrikli tramvaylar, sonrasında da troleybüs ve otobüslerin garajı oldu o tesis. Arazi o kadar değerli olmuştu ki 1980’lerin sonunda, Şişli Garajı Kağıthane’ye taşındı. Cevahir AVM ve Starbucks, işte o eski garajın olduğu yerde şimdi.

Mecidiyeköy’de Bir Zurna Üstadı: “Yaşa Binali Selman yaşa!”

Mecidiyeköy’de Bir Zurna Üstadı: “Yaşa Binali Selman yaşa!”

Zurnazenlerin ‘ulu kişisi’, zurnada peşrev olabileceğini ispatlamış, 30 yıl İstanbul Radyosu’nun ‘memur sanatçısı’ydı... Okay Temiz’in ‘Oriental Wind’ grubuyla 30 ülkelik turneye katılmış bir müzik üstadıydı Mecidiyeköylü Binali Selman. Ve bir o kadar ‘halkın sanatçısı’ kalmayı bildi. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük zarnazeni hiçbir düğün davetini geri çevirmedi.

Bir mahallenin tarihini yazan cami

Bir mahallenin tarihini yazan cami

Teşvikiye Camii Teşvikiye Karakolu ile birlikte, Osmanlı İmparatorluğu’nun kendine özgü çağdaşlaşma serüveninde, teşvik edilen bir mahallenin simgesi.