02 Aralık 2023, Cumartesi

ŞİŞLİ GÜNDEMİ

ÇAĞDAŞ, KATILIMCI, ÖZGÜR BİR ŞİŞLİ

VATANDAŞ / ARAYIŞLAR GÖRÜŞLER

Yerelde küresel kargaşa: Bölgesel ve yerel habercilik için sorunlar büyüyor

Yerelde küresel kargaşa: Bölgesel ve yerel habercilik için sorunlar büyüyor

COVID-19 salgını, zorlu bir meseleyi tamamen patlamış bir krize dönüştürüyor. Kitleler odaklarını dijital, görsel ve sınıflandırılmış reklamcılığa çevirdikçe, yerel ve bölgesel haberler yıllardır süren bir baskının altına girdi. Bu salgın, artakalan gelirleri ciddi boyutlarda etkileyerek pek çok şirketin personel sayısını azaltmasına neden olmakta, matbaayı durdurmakta veya likiditeye mecbur bırakmakta.

BAŞKA BİR YEREL YÖNETİM MÜMKÜN<br>Kent Hakkı ve Katılım (1)

BAŞKA BİR YEREL YÖNETİM MÜMKÜN
Kent Hakkı ve Katılım (1)

Kentler, içinde yaşayanlara aitse günün ve geleceğin söz ve kararı da onlara ait olmalı. Yani yaşamak zorunda kaldığımız değil, kendimizi ve geleceğimizi yeniden tasarladığımız ve daha da önemlisi yeni yaşam hayalini kurduğumuz kentleri talep etmeliyiz. Bu en basit, en yaşamsal ve en doğrudan bir talep ki buna ‘kent hakkı’ diyoruz.

BAŞKA BİR YEREL YÖNETİM MÜMKÜN<br>Kent Hakkı ve Katılım (2)

BAŞKA BİR YEREL YÖNETİM MÜMKÜN
Kent Hakkı ve Katılım (2)

Kent hakkı, kısaca kente dair, daha iyi yaşam hakkının kullanılması için itiraz hakkıdır. Bu itiraz kentine sahip çıkmanın başlangıcıdır. Taşıyıcısı ise katılımdır. Günlük yaşamımızda bireysel olanın kolektif alana taşınarak çözümde ortaklık gerçekleştirebilmek için, aktif yurttaş sorumluluğunu kullanmaktır katılım.