Şişlili kadın girişimciler ‘Ticaretin Kadınları’ ile yeni pazarlara açılıyor

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Şişli Belediyesi, Şişlili kadın girişimcilerin ‘Ticaretin Kadınları’ çevrimiçi platformu ile desteklenmesi için iş birliğine imza attı. Platformun güçlendirilmesini amaçlayan iş birliği sayesinde kamu ve özel sektörün mal ve hizmet satın alımları için Şişli bölgesindeki kadın girişimcilerin yeni pazarlara açılması amaçlanıyor.

10 Haziran Perşembe günü Şişli Belediye Başkanı ve Muammer Keskin ve KAGİDER Başkanı Emine Erdem’in ev sahipliğinde Şişli Belediyesi’nde düzenlenen tören ile proje kamuoyuna duyuruldu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN KADINLARIN EKONOMİK OLARAK GÜÇLENMESİ HEDEFLENİYOR
KAGİDER Başkanı Emine Erdem, yaptığı konuşmada şunları ifade etti:
“Sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik büyüme ancak ve ancak kadınların ekonomide güçlenmesi ile sağlanabilir. Dünyada kamu ihalelerinin sadece %1’inden kadın tedarikçiler pay alıyor… Hedefimiz hayata geçirdiğimiz platform ve mobil uygulama ile kadın girişimcilerin ürün ve hizmetlerinin ulaşılır olması ve kadınların işlerini büyütmelerini sağlamak. Daha fazla kadın girişimciye ulaşmak ve uygulamayı yaygınlaştırmak için verilen tüm destekler ülkemizin bugününe ve yarınına çok değerli katkılar… Şişli Belediyesi nezdinde çağdaş bir yerel yönetim anlayışı ile iş birliği yapmaktan ve bu çalışmaların başarıya ulaşması yolunda güçlü bir ortak bulmaktan çok mutluyuz”

"KADINLARIN TOPLUMDA GÜÇLENMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Törende konuşma yapan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin:
“Bugün burada çok önemli bir iş birliği protokolünü imzalamak üzere toplandık. Toplumda kadının güçlenmesine katkı sağlamak amacıyla KAGİDER ile birlikte sahaya iniyoruz. Kadınların güçlenmesi için yaptıkları çalışmalarla tanınan bu saygın isimlerle bugün bir arada olmamız tesadüf değil. Şişli Belediyesi olarak biz de kadının toplumda güçlenmesi için çalışıyoruz. Sosyal Mutfağımız, Dikimevimiz, Mahalle Mutfağımız ve yakında hizmet vermeye başlayacak Gıda Bankamızda aralarında göçmenlerin de olduğu 30’un üzerinde kadını istihdam ettik. Bu merkezlerimizde aşçılık, dikim ve dayanıklı gıda alanlarında eğitimler veriyoruz. Eğitimler sonunda sertifikalarını alan kadınlar, donanımlı bir şekilde iş arıyor, çalışma yaşamına daha yetkin katılıyorlar. Bu hizmetlerimizle kadın kooperatiflerini de ayrıca destekliyoruz. Kadınları, sadece ekonomik alanda değil şiddet karşısında da güçlendiriyoruz. Geçen yıl Kasım ayında Kadın Danışma Merkezimizi açtık. Kadınlar Merkezimizde İstanbul Barosu avukatlarından hukuki destek alıyorlar. Öte yandan geçtiğimiz günlerde Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile iş birliği içinde Şişli’de “Acil Yardım Hattı”nı da kurduk. Şimdi de imzaladığımız bu protokolle KAGİDER’in geliştirdiği “Ticaretin Kadınları” web portalının güçlenmesi için kararlılıkla çalışmaya başlayacağız. Türkiye’deki kadın girişimcileri, kadın üreticileri ve kadın kooperatiflerini bir araya getiren “Ticaretin Kadınları” web portalının Şişli’den başlayarak Türkiye’de tanıtmak için saha çalışmalarında öncü olacağını belirten Keskin, “Bu süreçte daha fazla kadının, 'Ticaretin Kadınları’ web portalına kayıt yaptırması için gerekli tüm çabayı göstereceğiz. Şişli Belediyesi olarak ürün ve hizmet alımlarımızı yaparken, “Ticaretin Kadınları” web portalını kullanacağız. Böylece Şişli’den Anadolu’ya, Türkiye’nin dört bir yanındaki kadın girişimcilere ulaşacağız. Tedarikçilerimiz arasında daha fazla kadın işletmesi olmasını gözeteceğiz.” dedi.

“İKİ KURUMU DA TEBRİK EDİYORUM”
Toplantıya görüntülü mesaj ileten Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin ise şöyle konuştu: 
“Kadından almalı, memleket kazanmalı. Bu önemli protokolde KAGİDER Başkanı, Şişli Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Önemli bir başlangıç, devamını diliyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Biz; eğitimde, sağlıkta ve istihdamda önce kadın dedik. Kadın girişimciliğinin arttırılması için çalışma yaptık. Bugün, bu protokolle birlikte kadınlarımızın kamu ihalelerinden daha güçlü bir şekilde istifade etmeleri için büyük bir eğitim çalışması yapılacak, önemli bir model çalışması yapılacak. Bu çalışmada emeği geçen iki kurumumuzu da tebrik ediyorum. Belediyeler Birliği Başkanı olarak bunun yakın takipçisi olacağımı ifade ediyor, hepinizi sevgi ve hürmetle selamlıyorum.” 

224 DERNEK 1200’DEN FAZLA KADIN GİRİŞİMCİ

KAGİDER’in koordinatörlüğünü yaptığı, Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği (KAİSDER) ve Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUIKAD) ile sürdürülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “İş Dünyasında Kadın İletişim Ağı” projesi çerçevesinde hayata geçirilen ‘Ticaretin Kadınları’ portalı ve mobil uygulamasına, Türkiye genelinde toplam 224 kadın girişimci derneği ve 1200’den fazla kadın girişimci kayıtlı bulunuyor. Faaliyetler ve kamu ihalelerinin linkleri gibi detayların bulunduğu Uygulama kayıtlarının devam ettiği “Ticaretin Kadınları” portalında ve mobil uygulamasında şehir, sektör, ürün, firma temelli aramalar yapılarak kadın girişimcilerin ürün ve hizmetlerine ulaşmak mümkün.