“Sorgu” prömiyerini Şişli’de yaptı

Kosta Kortidis’in yazıp yönettiği “Sorgu” oyunu, 21 Eylül Dünya Barış Günü’nde Şişli’de prömiyerini yaptı.


Kosta Kortidis’in yazdığı, yönettiği ve rol aldığı “Sorgu” oyunu Teatro Rudius ve Şişli Kent Konseyi birlikteliğiyle dün akşam Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde ilk kez izleyiciyle buluştu.


Prömiyere ilgi ve katılım yoğun oldu. Oyuncular izleyenlere “savaş, barış, vicdan, adalet” kavramlarını yeniden sorgulatan bir performans sergiledi.

Şişli Kent Konseyi, gerçekleşen etkinliği sosyal medya hesaplarından paylaştı. Yapılan açıklamada “Çok kalabalık bir seyirci grubunun izlediği ‘savaş, barış ve vicdan’ kurgusu üzerine kurulu oyunda çok başarılı bir performans sergileyen tüm oyunculara,oyun yazarına ve oyunu sahneye koyan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” ifadeleri yer aldı.

 
OYUN BİLGİLERİ


Sorgu; izleyenleri belirsiz bir tarihte iki bilinmeyen ülke arasında geçen bir savaş zamanına götürüyor. Bu ülkelerden birinin kahraman askerlerinden biri olan Binbaşı Samantha Andrew, vatana ihanetle suçlanıyor. Onu sorguya çeken ise hayatındaki en önemli insanlardan biri olan yakın dostu Albay Charles Kotalaris.

Kosta Kortidis’in sıra dışı rejisiyle sahneye taşınan oyunda Sibel Taşçıoğlu, Özdemir Çiftiçioğlu, Akın Kaplan ve Kosta Kortidis rol alıyor.

Bir tesadüf bir hayatı alt üst edebilir mi? Hangi güç bir kahramandan bir hain yaratabilir? Vicdan yasaların önüne geçebilir mi? Bir sorgu odasında bu sorulara yanıt bulunabilir mi? “Sorgu” işte tüm bunları sorguluyor.

KÜNYE 

Act: Tek Perde
Oyun Süresi: 90 Dakika

Yazan ve Yöneten: Kosta Kortidis
Yönetmen Yardımcısı: Akın Kaplan
Dekor Tasarımı: Batuhan Bozcaada
Kostüm Tasarımı: Akın Kaplan
Işık Tasarımı: Aykut Burak Gürsoy
Özgün Müzik: Altuğ Akınsel
Ses ve Efektler: Gülay Oktar
Dış Sesler: Hakan Akın, Zeynep Doğan, Fatih Gülnar, Deniz Kaplan, Gülay Oktar
Fotoğraf: Öznur Kılıç – Avşar Gülener
Afiş ve Görsel Tasarım: Barış Çantay